Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

W Burowcu też walczą ze smrodem... Czuć już w centrum...

  • Dodano: 2018-08-10 16:45

Nie tylko mieszkańcy Dąbrówki mają powody do narzekania, ale i ludzie z okolicznych dzielnic. Kilka dni temu nieprzyjemny zapach śmieci czuć było nawet w śródmieściu. Co więcej, w Burowcu pojawiają się też nowe składowiska śmieci...

O śmierdzącym problemie mówi się od kilku miesięcy, a sytuacja nie ulega poprawie (z podobnym problemem od lat walczy Zabrze). Brzydko pachnie w Dąbrówce Małej, Burowcu, a problem rozprzestrzenia się także na Szopienice i Milowice. Winowajcą jest, prawdopodobnie, stacja przetwarzania odpadów (i kompostownia), ale ta informacja nie została jeszcze potwierdzona. Wiadomo jednak, że tuz obok działają też dwie oczyszczalnie ścieków, a w pobliżu płynie Brynica, która, podobnie jak Rawa, w ciepłe dni wyraźnie o sobie przypomina.


Działacze z RJP i Stowarzyszenie Przyjaciół Dąbrówki Małej i Burowca utworzyli nawet wydarzenie na facebook'u oraz stronę "Odór w dzielnicach", które zachęcają do zgłaszania problemu odpowiednim służbom.

Zbieramy dane dla urzędu miasta i spółek miejskich w jakich godzinach, dniach, porach, czuć chemikalia i odór fermentacji w naszych dzielnicach: Dąbrówka Mała, Burowiec, Szopienice, Milowice. Prosimy o próbę opisu zapachu. Ważne, zgłaszajcie smród na straż miejską tel.986. Pomiary spektrometrami i czujniki w dzielnicach to priorytet- trzeba ustalić kto i czym smrodzi! Warto informację o wyczuwalnym odorze przesyłać mailowo do:

a) Prezydent@katowice.eu (mail prezydenta miasta),

b) KS@katowice.eu (mail Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice).
Koniecznie maile należy wysyłać także do instytucji, które mają dbać o środowisko:

c) sekretariat@katowice.wios.gov.pl (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach).

Doradzono nam, by mieszkańcy zgłaszali sprawę także do następujących instytucji:

d) Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Katowicach - mail: wsse.katowice@pis.gov.pl

e) Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego - mail: srodowisko@slaskie.pl

To szczególna prośba kierowana do Mieszkańców dzielnicy
Im więcej zgłoszeń od mieszkańców, tym większe szanse na to, że problem będzie zauważony. Wystarczy kilka słów opisu zapachu, data, godzina, rejon (ulica / osiedle), gdzie zapach był wyczuwalny; warto w mailu poprosić urząd "o podjęcie działań w tej sprawie". Dwuzdaniowy mail wystarczy, ale im ich będzie więcej, tym wyraźniej pokażemy, że w naszych dzielnicach jest duży problem.

* URUCHOMIANO SPECJALNY NUMER DO ZGŁASZANIA SMRODU: 662 189 376, należy podać datę, godzinę, miejsce jego występowania i najlepiej spróbować krótko opisać rodzaj zapachu oraz skale uciążliwości od 1 do 10.

Informację mają być nanoszone na mapę, następnie porównywane z kierunkiem wiatru w danym dniu i godzinie aby potwierdzić lub nie, że wieje z terenu MPGK.


Wydawać by się mogło, że to jedyny problem, ale w Burowcu co jakiś czas ktoś wysypuje odpady budowlane do wąwozu nieopodal dawnej linii kolei piaskowych. Trafiają tam treści wywożone z placów budowy (m.in. z budowy basenu przy ul. Hallera, jak podaje portal infokatowice.pl). 

Najnowsze informacje z Katowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.