Wiadomości z Katowic

WRiTV nominowane do nagrody architektonicznej Mies van der Rohe!

  • Dodano: 2019-01-18 15:45, aktualizacja: 2019-01-18 19:32

Budynek Wydziału Radia i Telewizji jako jedyny w Polsce znalazł się w gronie nominowanych do nagrody Mies van der Rohe, to ważne wyróżnienie!

Najlepsi w Europie

Mimo iż budynek został otwarty niewiele więcej jako rok temu i emocje związane z jego budową nieznacznie opadły, WRiTV znów daje o sobie znać, rzecz jasna, w pozytywnym aspekcie. Niebanalna bryła gmachu została doceniona, a budynek stanie w szranki z konkurencją z całego świata. Stawka jest duża, bo chodzi o jedną z najważniejszych nagród architektonicznych w Europie.

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Śląskiego:

Wyłanianie zwycięzcy odbywa się w czterech etapach: 11 grudnia 2018 roku jury ogłosiło listę 383 nominowanych projektów. Z Polski zakwalifikowano aż 18 budynków. Etap drugi to właśnie wyselekcjonowanie czterdziestu projektów, spośród których do ścisłego finału wybranych zostanie zaledwie pięć. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 maja 2019 roku w Barcelonie. https://www.us.edu.pl

Niebanalna bryła z licznymi nagrodami

Gmach został zaprojektowany przez pracownie: Grupa 5 Architekci, BAAS Arquitectura z Barcelony oraz Małeccy Biuro Projektowe (ta ostatnia pracownia jest z Katowic). Do tej pory budynek nagrodzono m.in. Bryłą Roku, Grand Prix Nagrody Roku 2018 Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz Nagrodą Architektoniczną „Polityki” 2017.

W przypadku Mies van der Rohe WRiTV znajduje się obecnie na tzw. krótkiej liście, co oznacza, że ma stosunkowo niewielu konkurentów (za to mocnych). Jeśli uda się zdobyć to wyróżnienie, Katowice i Uniwersytet Śląski po raz kolejny zyskają spory rozgłos.

Warto wspomnieć, że 2015 roku nagrodę tę przyznano innej perle polskiej architektury współczesnej, Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również