Wiadomości z Katowic

Zabezpiecz swoją działkę po sezonie

  • Dodano: 2022-11-25 07:00, aktualizacja: 2022-11-25 07:10

Sezon działkowy już za nami. Przed nadejściem zimy katowiccy policjanci przypominają właścicielom ogródków działkowych, aby zadbali o zabezpieczenie działkowych altan poza sezonem. Złodziei kuszą pozostawione w altanach elektronarzędzia, telewizory i sprzęty kuchenne.

Policjanci z Katowic podejmują szereg działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa na terenie miasta, w tym również na terenach ogrodów działkowych. Pomimo tego nadal zdarzają się przypadki związane z kradzieżami, włamaniami i zniszczeniami mienia działkowców.

Jak zminimalizować takie zagrożenia?

Koniec sezonu działkowego to czas, kiedy właściciele ogródków działkowych pozostawiają swoje altany bez nadzoru. Nic więc dziwnego, że ta sytuacja przyciągać może potencjalnych sprawców kradzieży oraz niszczenia mienia. Należy zdać sobie sprawę, że w okresie zimowym częściej dochodzi do takich przestępstw. Aby ustrzec się przed włamaniami, a przynajmniej ograniczyć ryzyko poniesienia szkód, katowiccy policjanci zachęcają do regularnego doglądania swoich ogródków działkowych, a przede wszystkim zabrania z nich przedmiotów wartościowych i narzędzi stanowiących cenne łupy dla złodziei.

Szkody wyrządzone przez „niechcianych gości" mogą okazać się większe niż tylko skradzione mienie. Często sprawcy dostają się do wnętrza pomieszczenia po wcześniejszym wybiciu szyby, wyważeniu okna czy wyłamaniu zamka w drzwiach. Podczas doraźnych kontroli naszych działek, sprawdzajmy stan zabezpieczenia altanek. Szczególną uwagę zwróćmy na stan zamków. Jeżeli stwierdzimy, że posiadane przez nas zabezpieczenia mogą być niewystarczające - zamontujmy dodatkowe. Upewnijmy się także, czy w altanach nie pozostawiliśmy wartościowych elektronarzędzi lub drogiego sprzętu elektronicznego takiego jak na przykład telewizory. Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć swoje mienie, zawsze możemy zastanowić się nad zamontowaniem okiennic oraz wzmocnieniem ościeżnic.

O bezpieczeństwo warto dbać wspólnie z sąsiadami. Na zasadzie wzajemności zwracajmy uwagę na osoby nieznajome, które chodzą po terenie ogrodu. Jeżeli zauważymy nieznany nam pojazd, który parkuje w okolicy, postarajmy się zapamiętać jego numer rejestracyjny i markę. Dobrze też pozostawać ze sobą w kontakcie, dlatego wymieńmy się z sąsiadami swoim numerem telefonu. W razie wątpliwości i podejrzenia zagrożenia - o swoich spostrzeżeniach niezwłocznie informujmy Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również