Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Zmiany w organizacji ruchu w Ligocie

  • Dodano: 2017-07-14 07:45, aktualizacja: 2017-07-13 15:41

Pierwszy węzeł przesiadkowy w Katowicach powstanie w Ligocie. W czerwcu została podpisana umowa z firmą SKANSKA SA z siedzibą w Warszawie na realizację tej inwestycji. Wykonawca na budowę węzła przesiadkowego ma rok.

W związku z rozpoczęciem prac na budowie węzła przesiadkowego w Ligocie zostaje zmieniona organizacja ruchu w tym rejonie. Od 19 lipca na ulicy Panewnickiej na odcinku od ulicy Świdnickiej do Franciszkańckiej będzie obowiązywał ruch tylko w jednym kierunku. - informuje Ewa Biskupska, rzecznik Urzędu Miasta Katowice.

Kierowcy, którzy będą poruszali się ulicą Panewnicką od strony skrzyżowania z ulicą Piotrowicką będą mogli przejechać zwężeniem, natomiast kierowcy przyjeżdżający od strony ulicy Kłodnickiej - będą musieli skorzystać z objazdu ulicą Franciszkańską.

Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały w pierwszym etapie realizowanych prac, czyli planowo do końca roku. Następnie prace zostaną przeniesione na drugą połowę ulicy Panewnickiej.

W związku z prowadzonymi pracami także autobusy miejskie będą korzystały z objazdu ulicą Franciszkańską, na której będą obsługiwały dotychczasowe przystanki. Dojazd do dworca PKP oraz postoje taksówek zostaną utrzymane.


Węzeł przesiadkowy w Ligocie będzie obsługiwał połączenia: autobus – pociąg – komunikacja indywidualna. W skład inwestycji wejdzie parking naziemny ze 110 miejscami postojowymi, na którym na podstawie biletu miesięcznego na komunikację miejską, kierowcy będą mogli pozostawić pojazdy bezpłatnie. Wybudowana zostanie strefa obsługi podróżnych wraz z zadaszonymi peronami autobusowymi oraz miejscami oczekiwania. Do dyspozycji mieszkańców oddana też będzie też strefa Kiss&Ride, z przeznaczeniem dla krótkotrwałego postoju do ok. 3 min. Inwestycja zakłada też budowę parkingu dla rowerów i miejsc postojowych dla taksówek. W centrum mają znaleźć się punkty informacji pasażerskiej, tablice systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, a także tzw. urzędomat. Wykonawca węzła jest ponadto zobowiązany do urządzenia zieleni i małej architektury.


Budowa centrów przesiadkowych oznacza szereg korzyści. Najważniejsza z nich to możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta i zaoszczędzenia czasu oraz mniejsze koszty paliwa. Dodatkowo, węzły przesiadkowe staną się zachętą do korzystania z komunikacji publicznej, a co niemniej ważne,  przyczyniają się do ograniczenia liczby pojazdów na drogach, co zmniejszy hałas i emisję spalin oraz korki - informuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Koszt budowy węzła przesiadkowego w Ligocie to 9.097.241, 14 zł brutto. Przypomnijmy, że na węzły przesiadkowe w Brynowie, Ligocie, Zawodziu i przy ul. Sądowej. Katowice uzyskały dofinansowanie w wysokości ponad 160 mln zł na te inwestycje. Obecnie trwają procedury przetargowe na węzły w Brynowie i Zawodziu. Podobne inwestycje zaplanowane są także w Podlesiu, Piotrowicach, Kostuchnie oraz przy ulicach: Jana.

Najnowsze informacje z Katowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.