Wiadomości z Katowic

Zobacz, co Ty możesz zrobić

  • Dodano: 2018-04-20 09:30

W należących do Urzędu Miasta Katowice budynkach, zlokalizowanych przy Rynku, niedawno pojawiły się dwie „zielone" instalacje.

Przy wejściu do Biura Obsługi Mieszkańca przy Rynku 1 od kilku dni uwagę wchodzących zwraca interaktywna ściana zbudowana z ekologicznej płyty drewnopochodnej. Instalacja składa się z 400 okrągłych modułów pomalowanych z jednej strony na kolor zielony lub niebieski, z drugiej zaś strony znajdują się wypalone bezpośrednio w drewnie treści zachęcające do dbania o środowisko lub ikonki odnoszące się do tematu ochrony przyrody.

Zabawa polega na odwracaniu niebieskich modułów w celu przeczytania napisów lub zobaczenia grafik. Spoglądając na ścianę z odległości kilku kroków, można też odczytać napis ułożony z nieruchomych zielonych modułów.

Instalacja jest projektem edukacyjnym i informacyjnym. Ma na celu propagowanie dobrych nawyków wśród mieszkańców takich jak: wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, recykling, przetwarzanie i segregacja odpadów, sadzenie roślin, samochody elektryczne, wykorzystywanie biodegradowalnych materiałów i opakowań wielokrotnego użytku, oszczędzanie energii i wody, budowa z ekologicznych materiałów, korzystanie z transportu publicznego czy z rowerów, stosowanie paliw wysokiej jakości, a także niemarnowanie jedzenia.

Chcemy zwrócić uwagę na tematy środowiska i uzmysłowić katowiczanom, że mogą mieć wpływ na zmiany globalne, wprowadzając modyfikacje do codziennego życia na mniejszą i większą skalę w zależności od możliwości. Możemy wiele zrobić dla środowiska, zaczynając od siebie – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

W witrynie budynku przy Rynku 13 natomiast wyrosła „żywa" miejska dżungla. Przestrzenna, wieloplanowa instalacja, nazwana „Biosferą", oparta na trójwymiarowej typografii obsadzonej między innymi sukulentami, aloesem, zielistkami, bluszczem, trawami i mchem hiszpańskim, które w najbliższych miesiącach jeszcze się rozrosną.

Mieszkańcy będą obserwatorami procesu przeobrażania się futurystycznego świata wewnątrz witryny niczym w wielkim akwarium, który na ich oczach będzie stopniowo zarastać bujną roślinnością – mówi Matylda Sałajewska, artystka wizualna, autorka dwóch prezentowanych projektów.

Materiałami wykorzystanymi do budowy instalacji są różnego rodzaju płyty drewnopochodne przyjazne środowisku (biodegradowalne, certyfikowane, posiadające atesty). W witrynie wytworzony jest odpowiedni mikroklimat. Rośliny za pomocą systemu wężyków same pobierają adekwatną do ich potrzeb ilość wody ze szklanych naczyń dzięki zainstalowanemu w witrynie zestawowi nawadniania. Poza roślinnością wyrastającą z liter w „Biosferze" zawieszone są również kokedamy. Całość oświetla uformowana w rodzaj lian i pnączy zielono-niebieska instalacja z kabli zakończonych kloszami, ręcznie wykonanymi z papier-mâché o organicznych kształtach przypominających kokony i gniazda. Światło ma różne odcienie i uruchamia się w kilku sekwencjach.

Inspiracją do projektu jest magiczny świat przyrody, potrzeba stworzenia żywego miejsca, o onirycznym charakterze, które będzie się zmieniać w miarę upływu czasu – dodaje Matylda Sałajewska.

Ogrodniczką odpowiedzialną za dobranie roślin, nasadzenia i kokedamy jest Joanna Hobora z Kokedamn.

Celem tych instalacji, jak i kolejnych, które niebawem pojawią się na terenie Katowic, jest połączenie miejskiej, ogólnodostępnej i użytkowej formy z działaniami interaktywnymi o charakterze edukacyjnym i informacyjnym. Wszystko to w odpowiedniej oprawie estetycznej z wykorzystaniem atestowanych biomateriałów przyjaznych środowisku.

Chcemy zachęcić mieszkańców do dbania o środowisko, jednocześnie promując COP24, który już w grudniu odbędzie się w Katowicach – mówi Marcin Stańczyk, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice.

Koszt przedsięwzięcia to prawie 49 tys. zł.

COP24 to 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, której będzie towarzyszyła 14. sesja Spotkania Stron Protokołu z Kioto. To najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej, podczas którego zapadają decyzje mające kluczowe znaczenie dla wszystkich krajów świata.

Polska już po raz trzeci będzie organizować COP. Przewiduje się, że w tegorocznej, zaplanowanej na grudzień, edycji weźmie udział około 40 tys. osób, w tym politycy, przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych i biznesu ze 190 krajów świata.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również