Wiadomości z Katowic

9 grup wsparcia dla kobiet w woj. Śląskim. Jedna z nich działa w Katowicach

  • Dodano: 2023-03-15 07:00, aktualizacja: 2023-03-15 07:26

Przemoc w rodzinie to temat którego większość z nas woli unikać, a ofiary przemocy domowej bardzo rzadko chcą dzielić się swoimi przeżyciami. Milczenie nie rozwiązuje problemu, a jedynie fałszywie zmniejsza jego skalę.

Zagadnienie przemocy dosięga głównie kobiet i dzieci, które są w wielu przypadkach zastraszane, a ich pewność siebie zostaje obniżona poprzez brak wiary we własną skuteczność. Osoba borykająca się z problemem przemocy domowej, dzięki przyznaniu się do problemu ma możliwość otrzymania potrzebnej pomocy i wsparcia. Głównym instrumentem walki z przemocą jest „Niebieska karta”, która stanowi indywidualny plan pomocy osobie pokrzywdzonej. Niestety wiele osób doświadczających  przemocy nie dostrzega w sobie ofiary i nie zgłasza się do odpowiednich instytucji. Przemoc w rodzinie nie zawsze dotyczy przemocy fizycznej, lecz w wielu przypadkach również psychicznej, czego częstymi skutkami są obniżenie samooceny i wycofanie społeczne.

Wychodząc naprzeciw potrzebom Kobiet Fundacja Klaster Innowacji Społecznych działająca w Gliwicach stworzyła inicjatywę “Bezpieczne Grupy Wsparcia”. Projekt ten finansowany jest z programu Aktywni Obywatele- Fundusz Krajowy, finansowany z Funduszy EOG, w ramach którego na terenie całego Śląska utworzone zostały Bezpieczne Grupy Wsparcia. Kobiety biorące udział w projekcie mają możliwość skorzystania z darmowych konsultacji z psychologiem i prawnikiem.

W przeciągu każdego miesiąca odbywa się około 35 godzin doradztwa specjalistycznego. Każda grupa uczestniczy w cyklu 44 warsztatów z arteterapii, gdzie uczestniczki mają możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami z osobami o podobnych doświadczeniach. Dodatkowo uczestniczki brały udział w spotkaniach z policjantami z pobliskich komisariatów, którzy poruszali tematy związane z procedurą Niebieskiej Karty oraz sposobami zgłaszania przemocy domowej. Policjanci opowiadali również o bezpieczeństwie w internecie, przestrzegali kobiety przed wyłudzeniami i oszustwami, których w obecnych czasach jest bardzo dużo. 
    

Wśród 9 utworzonych na terenie województwa śląskiego grup jedna znajduje się w Katowicach

Grupa składa się z 25 uczestniczek, które zakończyły już karierę zawodową i dysponują czasem który mogą poświęcić na samorealizację. Mają bardzo różne doświadczenia dotyczące swojego małżeństwa i życia. Są wśród nich np. osoby, które miały męża alkoholika, które doświadczały przemocy psychicznej albo miały mężów narcyzów, którym musiały podporządkować całe swoje życie, rezygnując z siebie. Większość pań bardzo chętnie uczestniczy w warsztatach i pojawia się regularnie, warsztaty powodują, że chętnie zaczynają rozmawiać o swojej przeszłości, wracają czasem do bardzo trudnych dla nich przeżyć. Pomaga im to uporać się ze swoimi emocjami i uporządkować myśli. Wspólne dyskusje pomagają im wybaczyć innym, a także sobie samej, przyczyniając się do lepszego samopoczucia.

W trakcie warsztatów powstają przeróżne prace: makramy, kolorowe mandale, obrazy-kolaże, książeczki, poezja, świąteczne ozdoby takie jak bałwanki czy bombki z cekinów. Panie miały okazję zapoznać się z różnymi technikami artystycznymi: kolaże, wyplatanie makram, scrapbooking, decoupage, quilling, malowanie na szkle. Spotkania charakteryzuje atmosfera otwartości i akceptacji, Uczestniczki dają sobie prawo do posiadania odmiennych poglądów. Efektem pracy takiej grupy jest większa samoświadomość uczestników, które mają okazję poznać same siebie, spojrzeć na problemy z różnych punktów widzenia, pogodzić się ze swoją przeszłością i teraźniejszością, a także spojrzeć w przyszłość z większym spokojem i nadzieją. Taka grupa wsparcia jest potrzebna z uwagi na pozytywne efekty spotkań i powinna funkcjonować także po zakończeniu projektu. 

Dodatkowymi działaniami, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na samopoczucie uczestniczek mogłyby być spotkania z inspirującymi ludźmi (spoza grupy), którzy chcą dzielić się swoimi historiami, motywując do zmian na lepsze w życiu - mówi opiekunka grupy.

Obserwacje opiekunki grupy i psychologa pokazują pozytywny wpływ warsztatów na samopoczucie uczestniczek. Wiele kobiet otworzyło się, zdobyło większą pewności siebie i stało się bardziej pogodne i uśmiechnięte. Dodatkowym rezultatem udziału w projekcie jest rozwój nowych umiejętności. Beneficjentki poprzez tworzone rękodzieł zwiększają wiarę we własne możliwości. Uzyskane rezultaty w trakcie realizacji projektu pokazały, że podobne działania powinny odbywać się w każdym większym mieście na terenie całego kraju. Utworzenie Bezpiecznych Grup Wsparcia daje możliwość zmniejszenie liczby osób narażonych na wykluczenie społeczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym i innych projektach zapraszamy na stronę:

9 grup wsparcia dla kobiet w woj. Śląskim. Jedna z nich działa w Katowicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również