Wiadomości z Katowic

Trzecia edycja konkursu "Kopalnia Start-upów" Katowice z pulą nagród w wysokości 330 tys.

  • Dodano: 2023-03-15 06:15, aktualizacja: 2023-03-15 06:35

Na trzecią edycję konkursu „Kopalnia Start-upów" Katowice przeznaczają pulę nagród w wysokości 330 tys. złotych. To pierwszy w Polsce program start-upowy organizowany w całości przez miejski samorząd.

Nabór do trzeciej edycji konkursu dla młodych i innowacyjnych firm trwa do 19 marca br.

Już po raz trzeci zapraszamy obiecujące, młode, katowickie firmy z innowacjami o globalnym potencjale do wzięcia udziału w konkursie „Kopalnia start-upów". Konkurs daje możliwość współpracy z ekspertami ze środowiska biznesowego. Historie laureatów dotychczasowych edycji pokazują, że udział w „Kopalni start-upów" przynosi korzyści nie tylko w jego trakcie, ale jest platformą startową do rozmów z inwestorami, udziału w targach międzynarodowych i rozwoju firm  – zachęca prezydent Katowic  Marcin KrupaOrganizacja konkursu „Kopalnia start-upów" to realizacja umowy z mieszkańcami prezydenta Katowic Marcina Krupy, który zadeklarował przeznaczenie 1 miliona złotych na start-upy do końca trwającej kadencji.

Nabór projektów do trzeciej edycji konkursu prowadzony jest do 19 marca br. Następnie projekty zostaną zweryfikowane przez ekspertów pod względem innowacyjności, potencjału biznesowego i skalowania, kompetencji zespołów czy wpisywania się w krajowe i regionalne inteligentne specjalizacje. 27 marca poznamy 10 najlepszych projektów, które wezmą udział w programie akceleracyjnym i przygotują się do finałowych prezentacji. Laureatów poznamy 1 czerwca kiedy to odbędzie się finałowy Demo Day.

Uczestnikami konkursu mogą być firmy, które funkcjonują na rynku nie dłużej niż 5 lat i prowadzą swoją działalność, oddział, biuro, showroom lub inną formę aktywności w Katowicach lub osoby fizyczne, które są zameldowane w Katowicach dłużej niż dwa lata. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy oraz dołączyć do niego przygotowaną zgodnie z  wytycznymi prezentację projektu.

Zależy nam, aby najlepsze start-upy z Katowic miały szansę rozwijać się w swoim mieście, dlatego poza wymiarem finansowym, proponujemy najlepszym dwuletni ekwiwalent w postaci biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Dobra praktyka z poprzedniej edycji pokazuje jaką wartością dodaną jest korzystanie z sieci kontaktów Rawa.Ink – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów.

„Kopalnia Start-upów" poza nagrodą finansową i biurem w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink to dla uczestników również szansa na otwarcie drzwi do licznych instytucji i firm, z którymi Inkubator współpracuje. Laureaci poprzednich edycji zgodnie podkreślają, że udział w konkursie to szansa na rozpoczęcie myślenia o swoim biznesie w sposób globalny.

Dotychczas nagrodzone w konkursie „Kopania Start-upów" projekty coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na rynku. Maskup w międzyczasie zdobył jeszcze tytuł „Innowatora Śląska" w kategorii mikroprzedsiębiorstwo, a także prezentował swoje produkty na międzynarodowych wydarzeniach. Telemedyczne Healthly również negocjuje coraz poważniejsze kontrakty z przychodniami w całym kraju, Eco-Factories nagroda otworzyła dodatkowe możliwości, a Locatick po wygranej rozwinęli skrzydła i w ciągu roku zwiększyli przychody trzykrotnie.

Udział w „Kopalni Start-upów" to szansa na rozwój

Udział w konkursie „Kopalnia Start-upów" pozwolił nam na szerszą promocję, która doprowadziła do obiecujących spotkań z potencjalnymi inwestorami. Współpraca z mentorem podczas akceleracji pozwoliła szerzej spojrzeć na potencjał naszego produktu oraz na to jak przedstawiać go w bardziej atrakcyjny sposób. Nie można również zapomnieć o nagrodzie, zarówno finansowej, jak i dostępie do biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, które ułatwiają nam dalszy rozwój. Definitywnie każda możliwość konfrontacji pomysłu zarówno podczas „pitchowania" przed inwestorami, jak i podczas konkursów takich jak „Kopalnia Start-upów" pozwalają na konstruktywną ocenę rozwiązania, zbadanie odczuć potencjalnych klientów, a co za tym idzie, lepsze przygotowanie produktu na rynek – wymienia Adrian Kukofka z Progresja New Materials, laureat pierwszego miejsca w poprzedniej edycji konkursu za projekt Eco-Factories.

W ciągu roku zwiększyliśmy przychody trzykrotnie. Zatrudniliśmy 8 nowych osób i pozyskaliśmy fundusz inwestycyjny. Nasz rozwój, to także zasługa udziału w „Kopalni Start-upów" i miasta Katowice. Otrzymaliśmy właściwe wsparcie, w odpowiednim momencie. „Koplania start-upów" to najlepszy tego typu program w Polsce. Dziękujemy organizatorom za zaufanie – dodaje Sławomir Stolarski z Locatick, które zajęło drugie miejsce.

 Kopalnia dała nam przede wszystkim możliwość doinwestowania naszych rozwiązań. Będąc częścią ekosystemu Rawa.Ink mamy również możliwość dotarcia do ludzi, wydarzeń i firm, które wspomagają rozwój naszej działalności – uzupełnia Dominik Koziarski z Little Bit Academy, która w 2022 roku znalazła się na najniższym stopniu podium.

„Kopalnia Start-upów" organizowana jest przez miasto Katowice od 2021 roku. Konkurs otrzymał tytuł „Marka śląskie" oraz został nagrodzony przez Polską Agencję Prasową w kategorii Innowacyjny Samorząd.

Więcej informacji o konkursie oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej www.kopalniastartupow.katowice.eu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również