Wiadomości z Katowic

4 trendy kolorów do wnętrz w 2022 roku

  • Dodano: 2022-04-19 11:45

Umiejętność aranżacji wnętrza to sztuka, którą można wypracować. Tych, którzy mają w sobie żyłkę dekoratora zapraszamy na stronę https://mojewygodnewnetrze.pl, poświęconą urządzaniu, być może znajdziesz na niej inspirację do własnej aranżacji.

Aby dobrze czuć się w stworzonej przez siebie przestrzeni trzeba nie tylko umiejętnie dobrać sprzęty, ale też dobrze „grać” kolorami. Tym co stało się zauważalnym trendem 2022 roku jest sięganie do kolorów Pantone. Cóż to takiego?

PMS (Pantone Matching System) to nowy sposób opracowania kolorów, a właściwie całego systemu kolorów, które są oznaczane numerami oraz dodatkami opisującymi kolor jak: fluorescencja, metaliczność, pastel, neon itp. Skala podstawowa przedstawia 1761 kolorów, które powstały przez zmieszanie 18 różnych pigmentów (również białego i czarnego). Tak popularne do tej pory skalę CMYK i RGB nie mają dokładnego odwzorowania w skali PMS. Tyle o skali, która wkradła się w serca projektantów i w roku 2022 zagościła na dobre. A jakie kolory do urządzania wnętrz są najczęściej używane?

Very Peri 

To kolor, który przez ludzi o małej kolorystycznej wiedzy nazwany zostałby fioletowym. W rzeczywistości ten odcień łączy w sobie zarówno silny fiolet, jak i odcienie niebieskiego oraz trochę refleksów czerwonego. W trendach wnętrzarskich 2022 nie należy używać jedynie akcentów tej barwy. Pokój powinien zawierać jako główny element ten właśnie kolor i mogą to być ściany, które będą przesycone kolorem Veri Peri najczęściej z fragmentami jaśniejszych obszarów, niemniej głównym motywem dekoracji ma być kolor Veri Peri. Kolor ten można też wykorzystać do umeblowania i na tle ścian innej barwy wstawić kanapę, fotele czy krzesła w Veri Peri. Kolor ten dobrze też koresponduje z innymi odcieniami, można tu używać takich barw jak czerń, biel, beż, szarość czy inne pastele.

Zieleń 2022

Trend w kierunku zieleni pojawił się wraz z naszym spojrzeniem łaskawym okiem w kierunku natury. Życie w zgodzie z nią odgrywa dużą rolę i potrafi niejedne agresywne usposobienie skutecznie uspokoić i ukoić. Zielenie stosujemy począwszy do intensywnych i głębokich po delikatne akcenty przygaszonej zieleni. Gdy planujemy wnętrze z przepychem w stylu art.-deco dobrze sprawdzi się intensywna zieleń też w połączeniu ze złotym kolorem czy innymi metalizującymi akcentami. Ale harmonijne wnętrze powstanie również przy zastosowaniu delikatnych zieleni, na przykład w kolorze szałwii czy oliwek. W kolorach takich dobrze będą wyglądać zarówno ściany pomalowane jak i tapety z akcentami zieleni. Co więcej ten kolor nadaje się także do wykorzystania jako fronty szafek czy elementów dekoracyjnych. Nieagresywny kolor zieleni należy do kolorów neutralnych, a te wciąż zyskują na popularności, bo wnętrze takie zyskuje przytulność i harmonię co sprzyja relaksowi.

Delikatny błękit

W ostatnich latach kolor nie pełnił wiodącej funkcji, teraz chętnie do niego powracamy, bo za jego sprawą wnętrza stają się jasne i otwarte. Tu podobnie możemy błękit wykorzystać do aranżacji ścian, lub umieścić w postaci jednego akcentu – na przykład dużej kanapy. Ale wśród błękitów wykorzystywany jest w 2022 roku nie tylko ten najdelikatniejszy odcień, Chętnie sięgamy też do odcieni nieba i morza wprowadzające świeżość do wnętrz.

Odważniejsze akcenty

Wyjątkową przestrzeń uzyskamy używając barw nieco odważniejszych takich jak czernie, czerwienie, ciemne zielenie, fiolety, róże żółcie i pomarańcze. Te kolory są najchętniej stosowane jako akcenty wyposażenia wnętrz, na przykład wybierane są tapicerki mebli w takich barwach lub jakiś akcent umieszczony na ścianie. To stosowane rozwiązania przez odważnych odbiorców lubiących w swoich wnętrzach nieco szaleństwa w designie.

Tu też można wymienić kolory inspirowane światem natury, do których należą wszelkie brązy i beże, szarości, piaski, zieleń, a nawet i czerwień. Kolory te można stosować w postaci jednego akcentu kolorystycznego przyciągającego wzrok wchodzących lub jako aranżacja monochromatyczna będąca głównym elementem wystroju.

Komentarze (1)    dodaj »

  • grażii

    Zgodzę się co do zieleni. Sama posiadam w salonie narożnik w takim kolorze z gala collezione i prezentuje się rewelacyjnie :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.