Wiadomości z Katowic

7 największych zagrożeń w internecie

  • Dodano: 2019-03-25 10:45

Według danych GUS z 2018 roku z sieci korzysta 77,5 proc. Polaków. Internet to jednak nie tylko korzyści, ale również zagrożenia. Przedstawiamy 7 największych, jakie są związane z siecią.

1. Zjawisko hejtu

Hejt to słowo związane nierozerwalnie z internetem. Wzięło się od angielskiego słowa „hate” oznaczającego „nienawidzić”. Zjawisko hejtu w ostatnich latach stało się powszechne w sieci. Polega ono na szkalowaniu innych, okazywaniu im pogardy, a wręcz właśnie nienawiści. Co ciekawe, często atakujący nawet nie znają osobiście swojej ofiary. Z hejtem można spotkać się na forach dyskusyjnych, a zwłaszcza w mediach społecznościowych. Ludzie hejtują innych, ponieważ czują się anonimowi. Niestety nie zdają sobie sprawy, jak wielką krzywdę wyrządzają innym ludziom.

Hejterzy kierują swoje złośliwe, pełne nienawiści słowa wobec konkretnych osób, grup, w tym narodowych, a także w odniesieniu do określonej płci i ludzi o innym światopoglądzie. Polski internet niestety nie jest wolny od hejtu. Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research stworzyła profil hejtera. To mężczyzna (53 proc. wszystkich hejterów to panowie), w wieku od 16 do 24 lat, ze średnim wykształceniem ogólnokształcącym, często publikujący negatywne posty kilka razy w tygodniu.

2. Trolle w internecie

Znane z mitologii skandynawskiej trolle nie mają wiele wspólnego z trollami internetowymi. Ci drudzy stworzyli zjawisko trollingu w sieci. Polega ono na celowym, ukierunkowanym irytowaniu innych użytkowników. Trolling jest antyspołecznym zachowaniem, które w wielu przypadkach łączy się z hejtem. Trolle posługują się w dyskusji z innymi użytkownikami mową nienawiści. Obrażają i ośmieszają inne osoby, ale nie tylko. Stosują dezinformację - na przykład publikując informację o śmierci osoby publicznej. Taka plotka rozprzestrzenia się z prędkością błyskawicy. Mogą również uniemożliwiać swoją aktywnością prowadzenie normalnej dyskusji innym użytkownikom.

3. Stalking online

Stalking to nic innego jak uporczywe nękanie. Narusza ono prywatność danej osoby, uderzając w nią lub w jej bliskich. W sieci nietrudno o stalkerów. Ich działania ułatwione są przez same potencjalne ofiary, które często bardzo chętnie dzielą się w internecie szczegółami dotyczącymi swojego życia. Stalkerzy wykorzystują te informacje, zachęcają do dalszych zwierzeń, a następnie prześladują, starając się m.in. zaszkodzić wizerunkowi danej osoby. W ten sposób można zniszczyć czyjąś karierę zawodową lub życie prywatne.

4. Działalność hakerów

Internet jest rajem dla różnego rodzaju cyberprzestępców, ale do najgroźniejszych dla przeciętnego użytkownika zalicza się hakerów. Mają oni ogromną wiedzę dotyczącą komputerów, internetu i technik łamania internetowych zabezpieczeń. Czasem hakerzy łamią np. zabezpieczenia banków czy organizacji rządowych tylko po to, aby pokazać, że umieją to zrobić. Inni kradną dane do logowania się do kont pocztowych i bankowości elektronicznej i realnie mogą wyczyścić nasze konto z pieniędzy.

5. Wyłudzanie danych w internecie

Czasem hakerzy posługują się wyrafinowanymi sposobami dla zdobycia pożądanych informacji. Tak dzieje się przy wyłudzaniu danych w internecie. Podszywają się pod bezpieczne witryny i instytucje. Zjawisko wyłudzania danych nazywane jest phishingiem. Pozwala ono na osiągnięcie z wykorzystaniem naiwności internauty numeru konta bankowego czy danych do logowania do bankowości elektronicznej.

6. Cyberbullying

Choć w internecie prowadzimy cyberżycie i nie mamy fizycznego kontaktu z innymi użytkownikami, nie przeszkadza to niektórym przestępcom w tym, aby z wykorzystaniem sieci prowadzić cyberbullying. To działanie mające na celu wyrządzanie emocjonalnych szkód u ofiar. Prowadzić mogą one w konsekwencji nawet do fizycznej krzywdy. To powtarzalne akty przemocy - groźby, dręczenie i publikowanie ośmieszających daną osobę treści.

7. Challenge

Czy jest coś złego w rywalizacji? Nie, o ile jest ona zdrowa. Jednak challenge’e internetowe nie zawsze takie są. Narażają na realne niebezpieczeństwo zwłaszcza najmłodszych użytkowników. Przykładem takiego zagrożenia jest Momo Challenge. Osoby korzystające z aplikacji WhatsApp mogą natknąć się na przerażającą lalkę Momo. Zleca ona przez komunikator zadania do realizacji, które krok po kroku prowadzą do nakłonienia danej osoby do popełnienia samobójstwa.

To tylko niektóre zagrożenia, na jakie możemy natknąć się w internecie. Należy zachowywać więc nieustanną czujność, a także stosować zabezpieczenia, które ograniczą możliwości oddziaływania na nas cyberprzestępców. Nie przed wszystkim jesteśmy w stanie się ustrzec, ale częściowo możemy się zabezpieczyć. Np. korzystający z internetu UPC - https://www.upc.pl/internet/kup-internet/ - mogą zainstalować oferowany przez tę firmę pakiet bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.