Wiadomości z Katowic

Alkohol izoamylowy - jeden z rozpuszczalników organicznych

  • Dodano: 2018-07-02 14:30

Rozpuszczalniki znajdują swoje zastosowanie nie tylko w przypadku usuwania plam, ale również rozcieńczenia silnie stężonych produktów.Znajdują swoje zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również gospodarstwie domowym. Poznaj rozpuszczalniki organiczne i ich zastosowanie oraz właściwości.
 

Czym są rozpuszczalniki organiczne
Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle są rozpuszczalniki. Odpowiedź znajdziemy, sięgając do chemii. Są to substancje pochodzenia organicznego, które mają zdolność do rozpuszczania niektórych typów związków. Ich gęstość uzależniona jest od temperatury. Ze względu na sposób wytwarzania możemy wyróżnić podstawowe grupy rozpuszczalników organicznych, do których należą węglowodory, ketony, estry i estry, alkohole oraz rozpuszczalniki fluorowcowanie. Najbardziej znaną cieczą zdolną do tworzenia różnego rodzaju roztworów jest woda. Rozpuszczalniki możemy łączyć się z ciałem stałym, innym cieczą, a nawet gazem.

Rodzaje rozpuszczalników organicznych
Główną cechą charakterystyczną rozpuszczalników organicznych jest ostry zapach, który dotyczy większości tego rodzaju cieczy. Podział na konkretne rodzaje odbywa się na podstawie przeprowadzonej analizy struktury, właściwości chemicznych oraz parametrów przedstawiających ich współdziałanie z innymi substancjami. Rozpuszczalniki organiczne dzielimy przede wszystkim ze względu na ich skład. W pierwszej grupie znajdziemy preparaty jednorodny, do których należy alkohol izoamylowy, etylowy aceton, rozpuszczalnik benzynowy oraz izopropanol. Wyróżnić możemy także ciecze wieloskładnikowe tak zwane kompozytowe. Dalszemu podziałowi na rodzaje rozpuszczalników służy określenie parametrów szybkości parowania oraz punktów wrzenia. W pierwszym przypadku możemy wyróżnić substancje o małej lotności, średniej lub wysoko lotne, które są odpowiednie do prawie wszystkich rodzajów farb i lakierów. Ze względu na wrzenie wyróżniamy ciecze, których temperatura wynosi do 100°C, do 150°C oraz powyżej 150°C.
 

Alkohol izoamylowy i popularne rozpuszczalniki
Rozpuszczalniki organiczne możemy podzielić na liczne grupy. Jeżeli interesuję Cię ich zastosowanie sprawdź alkohol benzylowy izoamylowy czy izobutylowy i przekonaj się kiedy i jakich możesz użyć. Jednym z najpopularniejszych grup jest alkoholowa, którą tworzą podgrupy: etanol, metanol i butanol. Cechą pierwszej jest charakterystyczny zapach powstały w wyniku wytwarzania przez beztlenowo fermentację węglowodorów roślinnych. Substancja ta jest łatwopalna, ponieważ jest narażona na działanie ognia. Znajduje zastosowanie w przemyśle przy produkcji farb i lakierów. Używany jest również do dezynfekcji i odtłuszczania powierzchni przed malowaniem lub klejeniem. Rozpuszczalniki należące do grupy metanolu charakteryzują się bezbarwność oraz łatwopalnością. Wytwarzane są one syntetycznie oraz wykazują wysoką toksyczność, w związku z czym nie są stosowane w przypadku produktów konsumenckich. Ostatnią grupę stanowi butanol, który jest lekko lepki oraz ma fuzlowy zapach.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.