Wiadomości z Katowic

Audiobooki - dlaczego warto ich słuchać?

  • Dodano: 2021-04-16 06:00, aktualizacja: 2021-04-06 15:51

Katowice to wdzięczny obiekt niewinnych żartów dotyczących przemysłu, który istniał tu od wieków. Podobno, gdyby ktoś wymyślił pierwsze wiatraki na węgiel, byłby to właśnie ktoś stąd. Powstaje zatem pytanie, co w rzeczywistości ludzie spoza Śląska wiedzą o prawdziwych Katowicach? Bo jest o czym pisać! To centrum wielu ważnych sportowych zmagań, miejsce wyjątkowych koncertów i ośrodek kultury, jakiego nie znajdzie się nigdzie indziej. W końcu sam Spodek niejedno już widział w swojej długoletniej karierze symbolu miasta. Za to piękne, zielone tereny, których mamy tu pod dostatkiem, sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu i... słuchaniu książek.


 

Nagradzanie za czytanie

Władze Katowic mocno zachęcają mieszkańców do sięgania po książki. Czas pandemii nie sprzyjał innym, rozsądnym rozrywkom, więc postawiono na czytanie. Zwłaszcza wśród młodzieży, ponieważ to u niej spadek poziomu czytelnictwa jest najwyższy. Co trzeba zrobić, żeby zachęcić młodych do sięgania po literaturę? Konkurs z nagrodami. A w zasadzie jedną, za to bardzo atrakcyjną, bo w wysokości aż 5000 złotych. Kwota, która wystarczy na super laptopa albo rewelacyjny rower za przeczytanie i recenzję jednej książki? Nic, tylko zacząć szukać idealnego tytułu. Konkurs miał ogromny odzew i skutecznie zachęcił mieszkańców do czytania, nie tylko w tradycyjnej formie.

Audiobooki, których widać coraz więcej na rynku wydawniczym, są dobrą alternatywą dla drukowanych publikacji, których nie poczytamy stojąc w korku czy podczas porannego biegania. Para słuchawek, telefon i aplikacja od Storytel – tylko tyle wystarczy, aby cieszyć się studnią bez dna, pełną wspaniałych tytułów, zarówno tych zupełnie nowych, jak i tych dobrze znanych. Właśnie prostota i wygoda korzystania z audiobooków przekonują do tego, aby słuchać więcej, częściej i bardziej różnorodnie, od kryminałów i powieści obyczajowych, po literaturę faktu i biografie czy też lekkie i przyjemne podcasty o krótkich, zabawnych formach, idealne na rozpoczęcie dnia.


 

Mroczne audiobooki podczas zwiedzania

O tym, że Katowice opierają swoją historię na górnictwie, wie właściwie każdy. Mimo że obecnie czynne są zaledwie trzy z nich, w najgorętszych górniczo czasach było ich aż pięćdziesiąt. To prawdziwa spuścizna, o której warto rozmawiać, ale i czytać. Miasto dumnie prezentuje tę część swojej historii, dzięki czemu możemy odwiedzać liczne muzea poświęcone właśnie nieczynnym już szybom. Zwiedzanie takich wymarłych miejsc to idealny czas dla wielbicieli nieco mroczniejszych historii. Spróbujcie przemierzyć muzeum we własnym tempie, kiedy ze słuchawek do uszu sączy się przerażający kryminał prosto ze Storytel. Chmielarz, Mróz, Rogala czy Rogoziński – wszyscy tylko czekają, aby zmrozić komuś krew w żyłach. Niezapomniane wrażenia murowane.

Dla tych, którzy wolą jednak nieco lżejszą tematykę, również znajdzie się mnóstwo ciekawych propozycji. Co więcej, nawet w tematyce regionu. „Śląski Kopciuszek” Gabrieli Anny Kańtor, to historia węglem pisana, a jednocześnie miękka interpretacja motywów ze znanych i lubianych baśni. Czy sierota z kopalnianych slumsów odnajdzie swojego wymarzonego księcia? Włącz Storytel i przekonaj się sam i to dokładnie tam, gdzie aktualnie jesteś: w zaciszu własnego fotela, podczas gotowania obiadu albo w drodze do szkoły czy na służbowe spotkanie.

Dzięki temu, że nie musisz dźwigać ciężkich i nieporęcznych książek, ulubiona historia będzie zawsze tuż obok, na wyciągnięcie ręki. Wygoda i prostota, to hasła przewodnie nowoczesnej formy obcowania z literaturą. Nowe technologie służą nam już na tylu frontach codziennego życia, że większości z nich już nawet nie zauważamy. Udogodnienia w autach, domach czy biurach nieustannie podnoszą nam komfort życia, a dzięki temu zyskujemy więcej czasu na rozrywkę i przyjemności. Warto w tych momentach postawić na mądre rozwiązania, a jednym z nich jest bez wątpienia właśnie czytanie i słuchanie książek. W końcu nic nie rozwija bardziej, niż pobudzanie wyobraźni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.