Wiadomości z Katowic

Badania dla kierowców - dlaczego warto?

  • Dodano: 2019-06-26 08:45, aktualizacja: 2019-06-26 08:52

Badania kierowców są przeprowadzane celem oceny ich zdolności do prowadzenia pojazdu i predyspozycji. To niezwykle ważne nie tylko dla kierowców, ale także dla dobra nas wszystkich i poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa na drodze. Badania te są nazywane psychologicznymi, psychotechnicznymi bądź popularnie psychotestami dla kierowców.

Dla kogo badania kierowców są obowiązkowe?

Praktyka pokazuje, że najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wypadków i poprawę bezpieczeństwa na drogach, jest dopuszczenie do prowadzenia pojazdów jedynie tych osób, które posiadają odpowiednie predyspozycje. W związku z tym, badaniom obowiązkowo powinni poddawać się:

  • kandydaci na kierowców
  • kierowcy zawodowych w ramach wszystkich kategorii
  • operatorzy maszyn, np. koparek, dźwigów, suwnic
  • osoby po utracie prawa jazdy po jeździe pod wpływem alkoholu
  • osoby po utracie prawa jazdy po przekroczeniu 24 punktów karnych
  • sprawcy i uczestnicy wypadków, w których byli ranni lub zabici.

Metody badań  psychologicznych dla kierowców

Psychotesty kierowców są przeprowadzane w ciągu jednego dnia w ośrodkach medycyny pracy. Są to badania, które nie tylko weryfikują poprawne widzenie (widzenie zmierzchowe, wrażliwość na kontrast, reakcja na zjawisko olśnienia) i ogólny stan zdrowia, ale także sprawdzone zostają predyspozycje osobowości i temperamentu oraz sprawność intelektualna (zdolności umysłowe, szybkość i dokładność działania, koncentracja, podzielność uwagi, wyobraźnia przestrzenna) i sprawność psychomotoryczna (miernik czasu reakcji, szybkość i dokładność spostrzegania). Wykonywane są również badania laryngologiczne i neurologiczne a na ich podstawie jest wystawiane orzeczenie. Wynik powinien brzmieć: „nie ma przeciwwskazań zdrowotnych ani psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy”.

Badania nie tylko dla zawodowych kierowców

Kierowcy zawodowi muszą poddawać się badaniom z częstotliwością: do 60 roku życia co 5 lat, a następnie co 30 miesięcy. Jest to jednak dobro nas wszystkich, dlatego swój stan zdrowia i zdolność do prowadzenia pojazdów powinni konsultować z lekarzem wszyscy kierowcy. Ich fizyczna niesprawność oraz cechy osobowości mają ogromny wpływ na poziom bezpieczeństwa na drodze wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każdy z nich powinien posiadać umiejętność szybkiej i właściwej oceny sytuacji na drodze oraz powinien być zdolny do podejmowania trafnych decyzji, a także przewidywania zachowań i możliwych manewrów innych uczestników ruchu drogowego. Każdy kierowca powinien cechować się dobrą koncentracją i podzielnością uwagi.
Ministerstwo Infrastruktury gorąco zachęca do wykonywania badań zwłaszcza kierowców po 60-tym roku życia. Większość z nich otrzymała prawo jazdy wiele lat temu bezterminowo, a ostatni raz poddawali się badaniom przed przystąpieniem do egzaminu.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.