Wiadomości z Katowic

Badania kierowców - jak wyglądają?

  • Dodano: 2022-02-03 09:00

Przyszli kierowcy zobowiązani są do wykonania odpowiednich badań lekarskich, co często wiąże się dla nich z wielkim stresem. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż badania kierowców w Katowicach praktycznie niczym nie różnią się od innych badań wykonywanych w poradni medycyny pracy. Jak zatem takie badania na prawo jazdy wyglądają? Czy wymagają wcześniejszego przygotowania?

Jaki jest cel badania lekarskiego na prawo jazdy?

Badania na prawo jazdy w Katowicach są potwierdzeniem, że nie ma żadnych przeciwwskazań z medycznego punktu widzenia do tego, aby kandydat mógł prowadzić pojazd. Wykonać je muszą wszystkie osoby, które planują zapisać się na kurs prawa jazdy i przystąpić do egzaminu państwowego.

Jak wygląda badanie lekarskie na prawo jazdy?

Badania lekarskie na prawo jazdy w Katowicach przeprowadzane są przez lekarza posiadającego stosowne uprawnienia do wystawiania orzeczeń. Wizyta w poradni trwa maksymalnie do godziny czasu a badania skupiają się na zbadaniu wzroku, słuchu oraz zmysłu równowagi i narządu ruchu. Sprawdzany jest również stan psychiczny badanego. Ponadto wykonywane są podstawowe badania krwi. Z kandydatem na przyszłego kierowcę zostaje przeprowadzony również wywiad na temat stanu jego zdrowia i istnienia ewentualnych przeciwwskazań a także zażywanych lekarstw. Wizyta nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań.

Jak długo ważne jest badanie kierowców?

Badanie lekarskie na prawo jazdy tak jak każde inne badanie, nie jest wydawane bezterminowo a posiada swoją ważność, zależną od kilku czynników, tj. kategoria prawa jazdy, wiek badanego, choroby przewlekłe czy ogólny stan zdrowia. Badanie kierowców należy bezwzględnie powtórzyć natomiast w sytuacji, gdy prawo jazdy zostało odebrane w efekcie jazdy pod wpływem alkoholu. W sytuacjach, kiedy stan zdrowia nie budzi żadnych zastrzeżeń, orzeczenie jest wydawane na 15 lat. Do okresowego wykonywania badań co 5 lat zobowiązani są jednak kierowcy zawodowi.

Gdzie wykonać badania na prawo jazdy?

Badania lekarskie na prawo jazdy w okolicy Katowic można wykonać w niektórych ośrodkach szkolących kandydatów. Warto jednak udać się do specjalistów w Centrum Medycznym Post Medical w Rudzie Śląskiej. To nowoczesna przychodnia, w której badania wykonywane są przez doświadczonych i odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy, w bardzo przyjaznej i niestresującej atmosferze.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.