Wiadomości z Katowic

Badania medycyny pracy

  • Dodano: 2021-08-02 06:30, aktualizacja: 2021-08-02 06:37

Nowa praca to nowe wyzwania, ale zanim nadejdą trzeba jeszcze odwiedzić gabinet medycyny pracy. Chociaż wielu osobom wydaje się to zbędną formalnością, to właśnie dzięki takim badaniom udało uniknąć się wielu groźnych sytuacji w miejscach pracy. Lekarz medycyny pracy na podstawie przeprowadzonych badań wydaje orzeczenie o zdolności do wykonywania danej pracy bądź o niespełnianiu wymogów zdrowotnych. Do lekarza medycyny pracy chodzą również uczniowie, najczęściej szkół technicznych. Dzięki takim badaniom już na wstępie wiemy, czy będziemy mogli wykonywać dany zawód. Sprawdźmy jak wyglądają badania medycyny pracy i gdzie można takie przeprowadzić w Katowicach i okolicach.

Badania medycyny pracy

Medycyna pracy pełni istotną rolę w ochronie zdrowia, jest wielodyscyplinarną dziedziną, która zajmuje się chronieniem pracowników przed wpływem szkodliwych czynników na miejscu pracy. Lekarze zajmujący się badaniami z zakresu medycyny pracy oceniają stan zdrowia pacjenta i decydują czy jest on zdolny do wykonywania obowiązków na stanowisku opisanym w skierowaniu. To Jakie badania będą konieczne w celu wydania zaświadczenia jest ściśle powiązane z rodzajem wykonywanej pracy.

Wizyta u lekarza medycyny pracy nie jest wymysłem pracodawców, to prawo nakłada na nich obowiązek zatrudniania jedynie osób, które nie mają przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu. Nie ma tu znaczenia czy będziemy spędzać cały dzień przed komputerem czy kierować pojazdami mechanicznymi, do rozpoczęcia pracy potrzebujemy aktualnego zaświadczenia wydanego przez lekarza medycyny pracy.

Tak jak wspomnieliśmy na badania należy udać się ze skierowaniem wydanym przez pracodawcę. Warto zawsze sprawdzić czy skierowanie jest prawidłowo wypełnione i poza naszymi danymi zawiera informację o stanowisku pracy z opisem czynników jakie czekają nas w codziennej pracy. 

Badania, które realizujemy przed przystąpieniem do pracy nazywane są badaniami wstępnymi. Każde zaświadczenie wydawany jest na określony czas, badania okresowe należy wykonać przed wygaśnięciem tej daty. Częstotliwość badań związana jest z charakterem pracy, im ta jest spokojniejsza i występuje w niej mniej czynników szkodliwych, tym dłuższy okres ważności zaświadczenia. Warto wspomnieć również o zasadzie, która nakazuje ponowne badania po przebyciu conajmniej 30 dniowej przerwy w pracy związanej z chorobą. Wiele osób z badaniami medycyny pracy spotyka się już jako nastolatkowie. Uczniowie techników czy studenci pewnych kierunków wykonują badania w celu ustalenia czy nie posiadają przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania wybranego zawodu.

Jednym z częściej zadawanych pytań jest to jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy. Nie ma czemu się dziwić, w końcu taką specjalizację jak medycyna pracy poznajemy dopiero w dorosłym albo niemal dorosłym życiu. Uspokajamy, gdyż nie ma czego się obawiać. Badania z zakresu medycyny pracy nie różnią się praktycznie od standardowych badań. Jeżeli nasze stanowisko pracy nie ma praktycznie szkodliwych czynników to wizyta może zakończyć się na zbadaniu ciśnienia, osłuchaniu klatki piersiowej i wywiadzie medycznym. W innych wypadkach możemy zostać skierowani do lekarzy innych specjalizacji jak np. okulista. Jeżeli będzie konieczne wykonanie badania krwi zostaniesz o tym poinformowany z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż takie badanie najczęściej odbywa się na czczo.

Po przeprowadzeniu badań lekarz podejmuje decyzję o wydaniu orzeczenia lekarskiego określającego zdolność do pracy na danym stanowisku. 

Nie ukrywaj przed lekarzem informacji o zażywanych lekach i przewlekłych chorobach. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą również okulary jeżeli takie posiadasz czy aparat słuchowy. 

Badania medycyny pracy powinny być wykonywane w ramach godzin pracy a ich koszt powinien zostać pokryty przez pracodawcę.

Gdzie takie badania można wykonać w regionie Katowic? Szukając frazy “Medycyna pracy Katowice” znajdziesz co najmniej kilka przychodni oferujących takie badania. Warto szczególnie sprawdzić Centrum Medyczne POST MEDICAL z Rudy Śląskiej, które zajmuje się wykonywaniem badań medycyny pracy w mniej niż godzinę. Komfortowa poczekalnia sprawia, że czas oczekiwania mija w dobrych warunkach a nowoczesny sprzęt i doświadczeni lekarze sprawnie przeprowadzają kolejne badania.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.