Wiadomości z Katowic

Bajkoterapia - co warto o niej wiedzieć?

  • Dodano: 2020-04-21 11:00

Czytanie bardzo korzystnie wpływa na rozwój umysłu ludzkiego, o czym przekonują nas liczne badania czy publikacje naukowe. Nie trzeba nas o tym przekonywać, choć odsetek Polaków regularnie sięgających po książki wciąż nie jest zadowalający. Jednak najwyższa pora, aby zmienić swoje podejście do literatury, docenić jej wartości dydaktyczne i terapeutyczne. Bajkoterapia jest ciekawym zagadnieniem, które nieustannie wzbudza zainteresowanie wśród rodziców. Za pomysłodawcę bajkoterapii uważa się Bruno Bettelheima, psychoanalityka i psychologa żydowsko-amerykańskiego pochodzenia, który to zauważył pozytywny wpływ baśni i bajek na dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które wykazują pewne trudności w konfrontacji z rzeczywistością. Zatem co warto wiedzieć o bajkoterapii?

Czytanie bajek: wpływ na dzieci

Psychika dzieci w wieku od 3 do 9 lat jest bardzo wrażliwa i podatna na bodźce zewnętrzne, które mogą przyczynić się do problemów z prawidłowym rozwojem, a nawet nasilających się stanów lękowych. Dlatego też bajki dla chłopców i dziewczynek pomagają uporać się zarówno dzieci, jak i nam, rodzicom, w najtrudniejszych sytuacjach. Regularne czytanie bajek i baśni dla najmłodszych wzmaga w nich zdolność do pozytywnego myślenia czy radzenia sobie z przeciwnościami losu. Wszystko poprzez utożsamianie się z bohaterami literatury dziecięcej, w których nasze pociechy mogą dostrzec swoje odbicie i brać z nich przykład. Świetnym przykładem takiej książki są „Mądre Bajki” Agnieszki Antosiewicz (https://tantis.pl/madre-bajki-p746571.html).

Bajkoterapia: odpowiednie książki dla dzieci

Zgodnie z przekonaniami Bettelheima, bajki dla dzieci wywierają na nie pozytywny wpływ tylko wtedy, kiedy budzą ciekawość najmłodszych i uruchamiają ich wyobraźnię. Co więcej, aby literatura dziecięca mogła w jakikolwiek sposób odcisnąć piętno na życie dzieci, musi ona rozwijać ich inteligencję i pomagać identyfikować uczucia. Nie można także zapominać, że w bajkoterapii najbardziej skutecznie okazują się te pozycje literackie, które dotykają podobnych problemów, z jakimi zmaga się dane dziecko.

Jak powinna wyglądać bajka terapeutyczna?

Nie każdą bajkę możemy zaliczyć do rodzaju terapeutycznych, jednak wiele pozycji na rynku wydawniczym spełnia swoją funkcję w 100%. Jednak przed zakupem książki dla dzieci warto sprawdzić, czy posiada kilka pożądanych cech, które przybliżą nas do rozwiązania problemów naszego dziecka. Po pierwsze, miejsce akcji powinno być osadzone w znajomym środowisku dla dziecka. Po drugie, bohater powinien zmagać się z podobnymi problemami i miarę upływu akcji znajdować na nie receptę. Po trzecie, bajka powinna zawierać bogaty opis problemu, który pozwoli dziecku znaleźć przyczynę jego zachowania. Po czwarte, książka powinna zawierać rozwiązanie problemów, które jednocześnie będzie stanowić szczęśliwe zakończenie.

Zobacz także: https://www.e-szkrab.pl/10-najczestszych-bledow-w-wychowywaniu-dzieci/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.