Wiadomości z Katowic

Co należy wiedzieć o bólu ucha?

  • Dodano: 2022-07-05 11:45

Czy bolało Cię kiedyś ucho? Jeśli nie, to nie będziesz potrafił nawet wyobrazić sobie tego bólu. Narząd ten jest niepozorny, ale naprawdę potrafi boleć i nie jest to żadna przesada. Co powinniśmy wiedzieć o bólu ucha? Pora to sprawdzić.

Ból ucha – co to takiego?

Ból ucha może mocno dać się we znaki. Przyczyn bólu ucha może być naprawdę sporo. Mogą one być związane bezpośrednio z chorobami ucha. Najczęściej można go rozpoznać po bólu w konkretnym miejscu. Najczęściej jest to zewnętrzne, wewnętrzne bądź środkowe ucho. Niekiedy jednak nabiera charakteru promieniującego i to może być bardzo mylące. 

Z kolei przyczyny wtórne bólu ucha nie wynikają kompletnie z samego ucha. Wówczas ból uszu promieniuje z innych części naszego ciała. Czasami ból jest spowodowany schorzeniami narządów, które są oddalone znacznie od głowy. W takiej sytuacji dosyć trudno jest zlokalizować źródło naszego problemu. Na pewno trudno będzie nam to zrobić samodzielnie. W takiej sytuacji polecamy na pewno konsultację z lekarzem i to szybko. W takim wypadku na pewno liczy się znacznie czas. 

Jakie choroby mogą wywoływać ból uszu?

Powiedzieliśmy już sobie, że nie zawsze ból uchu świadczy o tym, że coś właśnie z tym narządem jest jakiś problem. Czasami chodzi o choroby, które kompletnie nie dotyczą uszu. Tak jest w przypadku bólu ucha o rzutowym charakterze. Ból ucha może być objawem poważnych schorzeń, które to nie łączą się bezpośrednio z narządem słuchu. Za bólowe dolegliwości odpowiadać mogą chociażby schorzenia kręgosłupa, zapalenie reumatoidalne stawów, czy też nawet choroby układu pokarmowego. Jak widać na powyższym przykładzie, konkretne choroby mogą być naprawdę różne. 

Nie możemy także zapominać o tym, że ból ucha może być spowodowany także chorobami jamy ustnej oraz naszego uzębienia. Gdy boli nas ucho od zęba, to może on być odczuwany w środku ucha, ale także w miejscach za uszami. Najczęściej ból można określić jako kłujący od środka oraz także pulsujący. Objawy nieprzyjemne mogą zarówno występować w przypadku psucia się zębów, ale także podczas ich wyrzynania się. Nasze uszy są najbardziej narażone na ból, gdy wyrzynają nam się zęby mądrości, a więc ósemki.

Ból ucha występuje także przy tarczycy, zapaleniu węzłów chłonnych, zapaleniu migdałków, chorobie krtani, przy aftach, czy też przy zapaleniu gardła.

Już zostało wymieniowych wiele przyczyn bólów ucha, a to jeszcze nie wszystko. Na koniec tego podrozdziału chcielibyśmy zaznaczyć, że może nas dotknąć także problem jednoczesnego bólu ucha oraz głowy. Tutaj najczęściej należy się doszukiwać choroby sercowo-naczyniowej. Jest to na pewno bardzo poważne schorzenie, z którym nie można czekać nawet kilku dni. Niestety objawy tego rodzaju świadczyć mogą o obecności śmiertelnie niebezpiecznego tętniaka. Czasami mogą świadczyć nawet o zawale mięśnia sercowego. Z tym już nie ma przelewek i trzeba się liczyć z tym, że wdrożenie leczenia lub operacji jest nieuniknione. Gdybyśmy z takim schorzeniem nic nie zrobili, to mogłoby się naprawdę skończyć tragicznie. 

Jak leczyć bolące ucho?

Większość osób, które doświadczyły bólu ucha przyznają, że ból ten mija najczęściej po kilku dniach. Tak się rzeczywiście dzieje, gdy mamy do czynienia z infekcją wirusową i to niegroźną. W takiej sytuacji wystarczy zażywać środki przeciwzapalne. Farmaceuci i lekarze polecają także środki, które skutecznie zmniejszają obrzęk gardła oraz nosa. Jednak jeśli bólowi towarzyszą inne objawy, czy też zauważamy inne niepokojące symptomy, to nawet nie próbujmy leczyć się na własną rękę. Na pewno byłoby to nieodpowiedzialne. W takiej sytuacji jest nam w stanie tylko i wyłącznie pomóc lekarz. 

Niektóre osoby wychodzą z założenia, że pomocne okażą się krople do uszu, czy też domowe sposoby. Pamiętajmy, że nie mając zdiagnozowanej odpowiednio przyczyny bólu ucha, to możemy takim postępowaniem narobić sobie więcej złego niż pożytku. 

Gdy nas boli ucho, to najlepiej od razu umówmy się do lekarza. Lekarz przeprowadza z nami dokładny wywiad i wykonuje badanie. Dzięki niemu może zajrzeć do wnętrza naszego ucha i skutecznie postawi diagnozę. Podczas wywiadu należy wspomnieć o wszystkich innych objawach. Istotne mogą być zawroty głowy, wymioty, wysoka temperatura, a nawet zaburzenia koncentracji. 

Gdy lekarz zdiagnozuje zapalenie bakteryjne ucha, to zleca antybiotyki. Mogą one być przyjmowane doustnie lub też miejscowo. Ból ucha jesteśmy także w stanie zredukować przyjmując leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Świetne są także krople znieczulające. 

Jak szybko umówić się na wizytę do lekarza?

Specjalistą od uszu jest lekarz laryngolog. Jest on w stanie nawet podczas jednej wizyty zdiagnozować nasz konkretny problem. Jednak problemem może być także umówienie się do specjalisty w krótkim czasie.
Co jak co, ale na wizyty do lekarzy, a szczególnie do lekarzy specjalistów trzeba troszkę poczekać. Gdy bardzo boli nas ucho, to niestety nie mamy czasu na oczekiwanie. Gdyby to była kwestia czekania na wizytę kontrolną, gdy nic nas nie boli, to można czekać, ale z bólem jest to trudne do osiągnięcia. 

Co można polecić? Można jedynie w takiej sytuacji polecić wizytę prywatną u laryngologa. Wówczas można nawet zostać przyjętym w ten sam dzień. Jednak oczywiście wiąże się to z zapłaceniem za wizytę. Co w sytuacji gdy budżet nam na to nie pozwala, a jednocześnie ból ucha nie pozwoli nam na oczekiwanie na wizytę za kilka tygodni? W takiej sytuacji można zawsze udać się na SOR, a więc na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Możemy na SORZ-e być przyjętym różnie. Niekiedy słyszy się nawet o odesłaniu z SOR-u, ale mamy nadzieję, że taka sytuacja w naszym przypadku nie będzie miała miejsca. 

Najbezpieczniej i najszybciej jest udać się na wizytę prywatną. W większości przypadków ceny za wizytę nie są wysokie. Za to otrzymamy wizytę u naprawdę dobrego specjalisty. Czasami już po jednym dniu od wizyty widać znaczną poprawę. Musimy mieć to na względzie. Nasze zdrowie chyba jest dla nas najważniejsze, prawda? Zgadza się. Każdy chce w końcu pozbyć się bólu i cieszyć się wolnością. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.