Aktywny wulkan to miejsce, które powinno się omijać szerokim łukiem, a mimo to majestatyczne piękno tego zjawiska przyciąga wielu ciekawskich. Na świecie jest około 1500 aktywnych wulkanów. Warto odwiedzić je wszystkie?
Według badaczy niegdyś wulkany mogły mieć spory wpływ na efekt cieplarniany, gdyż emitowały do atmosfery mnóstwo dwutlenku węgla. Dzisiejsze badania mówią, że obecnie to człowiek bardziej zagraża przyrodzie, a wybuchy wulkanów kojarzą nam się raczej z lekcjami historii. Jednak miejsca te wciąż mają wielu wielbicieli.
Wycieczka na wulkan
Czy istnieją wulkany w Polsce, które mogą grozić wybuchem i erupcją lawy? Żeby zobaczyć takie zjawiska, musimy raczej wyjechać poza granice kraju, gdzieś na obrzeża Europy. Sycylijska Etna, wulkan na wyspie Stromboli, to są adresy, gdzie najszybciej możemy nakarmić swoją ciekawość i zobaczyć budzącą grozę aktywność wulkanów. Swoją wulkaniczną atrakcję ma też grecka wyspa Santorini czy hiszpańska Teneryfa z aktywnym wulkanem Pico del Teide. Rekordzistą pod względem liczby wulkanów jest Islandia, która ma ich grubo ponad setkę, z czego około trzydziestu wciąż jest aktywnych. Opuszczając Europę, warto zajrzeć na wulkan Popocatepetl w Meksyku, który w roku 2019 dymił kilkaset razy i powodował drgania ziemi. „Góra Boga" na Tanzanii wciąż wyrzuca kilogramy lawy o temperaturze około 500-600 stopni Celsjusza. Substancja pali wszystko, co stanie na jej drodze, dlatego aktywność wulkaniczną na Tanzanii najlepiej podziwiać z bezpiecznej odległości. Bezpiecznie pod względem aktywności wulkanicznej nie mogą czuć się mieszkańcy Demokratycznej Republiki Konga w Afryce. Wulkany Nyamuragira oraz Nyiragongo emitują tony pyłów i rzekę lawy, doprowadzając do zawalenia wielu budynków w okolicy i śmierci setek osób. Spore zagrożenie wciąż stanowią również wulkany w Indonezji, gdzie jest ich ok. 130. Powodują gwałtowne erupcje, zaś najsłynniejszy, Krakatau, który wybuchł w 1883 roku, spowodował ogromną katastrofę naturalną. Wybuch zniszczył prawie 80 procent powierzchni wyspy.
Czym przyciągają nas wulkany?
Majestatyczne piękno groźnej natury powoduje, że wulkany to miejsca, które szczególnie upodobali sobie turyści. Ale niekoniecznie musimy ryzykować, oglądając je w trakcie aktywności. Warto spojrzeć również na piękno wygasłych wulkanów, których królestwem w Polsce są Sudety. Góry Kaczawskie w Sudetach Zachodnich uchodzą pod tym względem za jedno z bardziej niezwykłych miejsc w Polsce. Rozciąga się tam kilkudziesięciokilometrowych szlak wygasłych wulkanów. Ich aktywność datowana jest na okres 500 milionów lat temu, zaś znajdowały się na dnie oceanu, który wówczas rozciągał się na terenie Sudetów. Badacze stwierdzili to, porównując strukturę aktywności wulkanicznej widocznej w Sudetach z tą, która obecnie znajduje się na dnie Oceanu Atlantyckiego. Charakterystyczne dla zastygłej pod wodą lawy formy nazywa się strukturą poduszkową i takie właśnie widoki możemy podziwiać w okolicach Wlenia, na północ od Jeleniej Góry. Dzięki kamieniołomom zbadane zostały niegdysiejsze wulkany w Kotlinie Wałbrzyskiej i Obniżeniu Noworudzkim, które aktywne były w epokach karbon i perm. Riolitami, czyli odpowiednikami granitu wciąż zachwycają Organy Wielisławskie.