Wiadomości z Katowic

Co zrobić gdy rozładuje się akumulator w samochodzie?

  • Dodano: 2022-12-16 10:45

Wiele osób zapomina o istnieniu akumulatora w swoim pojeździe. To małe pudełko, znajdujące się pod maską, jest często ignorowane i nietraktowane jako istotna część samochodu. Kierowcy przypominają sobie o nim najczęściej wtedy, gdy przestaje działać. Gdy tak się stanie, nie ma co panikować – wystarczy wiedzieć, co zrobić!

Rozładowany akumulator samochodowy – sygnały ostrzegawcze

Kierowcy, którzy podejrzewają, że ich akumulator jest bliski rozładowania się, powinni zwrócić uwagę na pojawienie się następujących sygnałów ostrzegawczych:

  • silnik zaczyna kręcić korbą wolniej niż zwykle;
  • światła przednie świecą słabiej;
  • światła wewnętrzne migoczą lub wyłączają się całkowicie;
  • elektryczne szyby poruszają się wolno lub niepłynnym ruchem.

Wszystkie problemy występują zwłaszcza wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada do wartości ujemnych. To dlatego, że zimno wpływa na wydajność baterii – w wyniku reakcji chemicznych spada przewodność elektrolitu.

Co zrobić, gdy w akumulatorze zabraknie prądu w trasie?

Jedną z najbardziej stresujących momentów w życiu kierowcy występuje wtedy, gdy akumulator odmawia posłuszeństwa podczas odbywania długiej podróży. Dlatego każdy samochód osobowy powinien być wyposażony w kable rozruchowe, pozwalające odpalić akumulator od baterii innego auta. Wysoce możliwe, że to jedyny skuteczny sposób, który pozwala poradzić sobie z sytuacją kryzysową.

Podczas korzystania z pomocy innego kierowcy należy upewnić się, że bieguny są podłączone poprawnie, a potem próbować zapalić silnik do skutku. Każda próba rozruchu nie powinna trwać dłużej niż 5 sekund!
Kierowcy muszą pamiętać, że takie rozwiązanie jest tylko chwilowe – akumulator należy wymienić lub naładować przy pierwszej okazji.

Jak naładować akumulator samochodowy w domu?

Aby naładować akumulator samochodowy w domu samemu, potrzebne będzie kilka rzeczy:

  • prostownik tradycyjny;
  • kable połączeniowe;
  • działające gniazdko;

Pierwszym krokiem jest podłączenie dodatniego zacisku akumulatora do czerwonego klipu ładowarki. Ujemny zacisk zostanie podpięty do czarnego klipu. Gdy oba elementy zostaną bezpiecznie przymocowane, wystarczy podłączyć ładowarkę do gniazdka i włączyć ją. Proces ładowania może potrwać kilka godzin, więc należy pamiętać o tym, aby sprawdzać stan akumulatora okresowo. Gdy bateria będzie gotowa, wystarczy odłączyć prostownik i zdjąć okablowanie.
Rozładowany akumulator należy wymienić na nowy lub naładować go za pomocą prostownika. Jeżeli nie masz go podręką zadzwoń na pogotowie akumulatorowe Najlepiej jednak sprawdzać jego stan regularnie, zwłaszcza zimą – wtedy nie zaskoczy w najmniej spodziewanym momencie.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.