Wiadomości z Katowic

Coraz gorsza jakość powietrza w Polsce - czy jest się czym martwić?

  • Dodano: 2017-12-05 10:45

W ostatnich miesiącach coraz więcej słyszy się o pogorszającej się jakości powietrza, jakim oddychamy w polskich miastach. Problem złej jakości powietrza dotyczy zarówno dużych aglomeracji miejskich i ośrodków przemysłowych, jak i mniejszych miejscowości, szczególnie w okresie zimowym. Czas jesieni i zimy przyczynia się bowiem do pogorszenia jakości powietrza atmosferycznego właściwie w całej Polsce z powodu obecnego powszechnie smogu. W celu określenia ilości zanieczyszczeń wykonywany jest pomiar jakości powietrza.

Smog i jego wpływ na pogorszenie jakości powietrza w naszym kraju

Smog to dobrze wszystkim znane zjawisko atmosferyczne, które powstaje z dwóch powodów. Pierwszym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania smogu są zanieczyszczenia powietrza, w tym spaliny samochodowe, pyły emitowane przez fabryki oraz gospodarstwa domowe w sezonie grzewczym. Drugim warunkiem, jest bezwietrzna pogoda oraz panujący wyż atmosferyczny. Takie warunki pogodowe sprawiają, że obecne w powietrzu pyły i cząsteczki zanieczyszczeń nie mają możliwości uniesienia się do góry, a pozostają zawieszone na niskiej wysokości i dodatkowo ulegają zagęszczeniu w danym miejscu (nie ma bowiem wiatru, który mógłby je rozproszyć i rozrzedzić).

Zanieczyszczone powietrze w Polsce – wpływ na nasze zdrowie i życie

Smog składa się z różnego rodzaju pyłów i zanieczyszczeń, wśród których znajdują się takie szkodliwe substancje, jak związki siarki, metale ciężkie oraz toksyczne związki pochodzenia organicznego. Duże stężenie smogu, wykrywalne przez urządzenia wykonujące pomiar jakości powietrza, jest więc szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Skutki długotrwałego wdychania zanieczyszczonego powietrza mogą być katastrofalne dla naszego życia i zdrowia. Na choroby związane ze złą jakością powietrza atmosferycznego narażone są szczególnie dzieci, osoby starsze oraz ludzie cierpiący na choroby układu oddechowego. Wdychanie złej jakości powietrza może bowiem wywoływać astmę, choroby układu oddechowego i płuc oraz nowotwory.

Jak chronić się przed złą jakością powietrza w Polsce?

Jak widać, oddychanie mocno zanieczyszczonym powietrzem ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Dlatego, aby uchronić siebie i swoich bliskich przed negatywnym oddziaływaniem smogu na nasz organizm, warto jest regularnie sprawdzać jakość powietrza w swojej okolicy. Jest to możliwe właśnie dzięki urządzeniom wykonującym pomiar jakości powietrza. Są to specjalne czujniki rozmieszczone w różnych częściach polskich miast, które 24h na dobę mierzą obecność zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym. Jeśli chodzi o pomiar jakości powietrza - Airly to firma, która dzięki rozmieszczeniu sieci sensorów w miastach umożliwia poznanie aktualnego poziomu zanieczyszczeń panującego w naszej okolicy. Jeśli danego dnia obecność zanieczyszczeń powietrza jest duża, należy pamiętać o nieotwieraniu okien i niewietrzeniu pomieszczeń oraz o wyposażeniu się w maski z filtrem węglowym, które należy zakładać przy każdym wyjściu na zewnątrz.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Maris

    Nie da rady nie wietrzyć całą zimę. Można to zrobić bezpiecznie z ramkami filtrującymi fakro.

  • Maris

    Nie da rady nie wietrzyć całą zimę. Można to zrobić bezpiecznie z ramkami filtrującymi fakro.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.