Wiadomości z Katowic

Czy oczyszczacz powietrza usuwa tylko smog? Sprawdź, co jeszcze

  • Dodano: 2020-01-21 10:00

Oczyszczacz powietrza zazwyczaj kupowany jest w celu walki z pyłami zawieszonymi oraz pozostałymi składnikami smogu. Możliwości tego urządzenia są jednak znacznie szersze, ponieważ dzięki odpowiednim technologiom oczyszczacz potrafi zatrzymywać także inne zanieczyszczenia.

Oczyszczacz powietrza dla alergika

Zakup oczyszczacza powietrza często poleca się alergikom, ponieważ niektóre technologie filtracyjne są w stanie zatrzymywać alergeny wziewne. Najlepiej pod tym względem sprawdza się filtr HEPA, który poza pyłami zawieszonymi wychwytuje kurz, pyłki roślinne, sierść zwierzęcą i zarodniki pleśni. Kurz i sierść często zostają wyeliminowane już na etapie filtracji wstępnej. Oczywiście, chodzi tutaj o alergeny unoszące się w powietrzu, a nie o te, które osiadły na meblach czy podłodze.

Zasady dotyczące wyboru oczyszczacza powietrza dla alergika są takie same jak w przypadku urządzenia przeznaczonego głównie do walki ze smogiem. Poza rodzajem filtrów istotną rolę odgrywa wydajność, która powinna być dostosowana do powierzchni pomieszczenia. Na https://homespot.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza w celu wyselekcjonowania odpowiednich urządzeń wystarczy wybrać spośród tagów wielkość pokoju. Oczyszczacze najlepiej umieścić we wszystkich pomieszczeniach, ale jeśli z przyczyn finansowych jest to niemożliwe, powinny znaleźć się w sypialni alergika oraz w pokoju, gdzie spędza on najwięcej czasu w ciągu dnia.

Eliminacja lotnych związków organicznych

W sklepie https://homespot.pl/ dominują urządzenia, które oprócz filtrów HEPA wyposażone są w filtry zbudowane z węgla aktywnego. Filtr węglowy zatrzymuje bowiem zanieczyszczenia gazowe, w walce z którymi technologia HEPA jest bezskuteczna. Niebezpieczne gazy obecne są w każdym budynku. Środki czystości, kosmetyki oraz produkty przeznaczone do wykańczania wnętrz i mebli (np. farby i kleje do tapet) zawierają bowiem lotne związki organiczne (LZO).

Wśród LZO znajduje się wiele związków o potwierdzonym działaniu rakotwórczym. Przykładem może być formaldehyd, który w składzie niektórych produktów widnieje pod takimi nazwami jak aldehyd mrówkowy, E240 albo HCHO, formalin, methanal methyl aldehyde, methylene oxide, morbicidacid i oxymethylene. Znajdziesz go m.in. w farbach, odświeżaczach powietrza, antyperspirantach i płynach do płukania jamy ustnej. 

Do groźnych LZO należą też benzen, ksyleny, trichloroetylen, toluen i aceton. Szkodliwość tych oraz innych LZO potwierdzają badania norweskich naukowców. Wykazały one spadek objętości wydechowej i pojemności płuc u osób, które regularnie sprzątają z użyciem detergentów. 

Oczyszczacz powietrza a dym papierosowy

Przeprowadzone badania wykazały, iż w dymie tytoniowym zawartych jest ponad 4000 substancji chemicznych, a niemal 40 z nich ma potwierdzone działanie rakotwórcze. Główne składniki dymu to dwutlenek węgla, tlen i azot. Ponadto znajdują się w nim m.in. nikotyna, tlenek siarki, ołów, benzen i substancje smoliste takie jak węglowodory alifatyczne i aromatyczne, fenole i ketony. Związki te trafiają do dróg oddechowych palacza, ale i do powietrza, narażając innych ludzi na bierne palenie. Problem stanowi również fakt, iż dym tytoniowy ma nieprzyjemny zapach, ciężki do usunięcia i osadzający się na meblach tapicerowanych, dywanach i zasłonach. 

Oczyszczacz powietrza nie sprawi oczywiście, że palenie papierosów przestanie być szkodliwe dla samego palacza i osób z jego otoczenia. Jednak odpowiednie filtry pozwolą oczyścić powietrze ze składników dymu i wyeliminować brzydką woń. Idealnym rozwiązaniem będzie tutaj urządzenie wyposażone w filtr węglowy i filtr HEPA, gdyż dym papierosowy podobnie jak smog złożony jest z różnych rodzajów zanieczyszczeń. Przykładem takich oczyszczaczy wyposażonych w filtr wysokiej klasy HEPa H13 są oczyszczacze powietrza Winix https://homespot.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza-winix usuwające 99,97% wszystkich zanieczyszczeń z powietrza.

winix-p150.jpg

Usuwanie bakterii i wirusów

Na liście zanieczyszczeń usuwanych przez filtr HEPA znajduje się również wiele bakterii i wirusów. Skuteczność eliminacji tych patogenów zwiększa jonizator. Emitowane przez niego jony łączą się bowiem z cząsteczkami zanieczyszczeń, przez co stają się one łatwiejsze do usunięcia. Należy jednak zaznaczyć, iż oczyszczacz nigdy nie zapewni pełnej ochrony przed chorobami bakteryjnymi i wirusowymi. Zatrzymuje on bowiem wyłącznie cząsteczki unoszące się w powietrzu, podczas gdy do zakażenia dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową. 

Oczyszczacz w walce z brzydkimi zapachami

Zapach dymu tytoniowego to nie jedyna nieprzyjemna woń, jakiej można się pozbyć dzięki oczyszczaczowi powietrza. Filtr węglowy nazywany bywa również dezodoryzującym, ponieważ doskonale sprawdza się w walce z brzydkimi zapachami, np. tymi wydobywającymi się z kuchennego kosza na śmieci lub kociej kuwety. Wyposażony w niego oczyszczacz może zatem znacząco poprawić komfort codziennego życia.

Komentarze (4)    dodaj »

  • FiltryPlus.pl

    W zależności od modelu oczyszczacze powietrza poradzą sobie ze smogiem. Niemniej jednak, bez regularnej wymiany filtrów nie spełnią swojej roli

  • piksi

    nie tylko. jeśli posiada trzy filtry wstępny, węglowy i HEPA tak ja modele Coway to oprócz smogu usuwane są większe cząstki typu kurz czy sierść (na filtrze wstępnym się osadzają, wystarczy go regularnie oczy[...]). na filtrze HEPA wszelkie alergeny, pyłki itd. generalnie bardzo uniwersalne urządzenie

  • meggi

    ja mam całkiem fajny oczy[...]z powietrza właśnie od haus&luft, jest świetny posiada trzy filtry właśnie dzięki któremu powietrze jest oczyszczone niemalże z każdych drobnoustrojów i dodatkowo tez posiada jonizator :)

  • Lena

    Warto mieć oczy[...]z powietrza, ja mam, do tego jeszcze irobota on ma wysokowydajny filtr, który podobnie jak oczy[...]z pochłania alergeny, wirusy i bakterie. W dni kiedy jest wysokie stężenie smogu staram się nawet nie wychodzić na dwór jak nie muszę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.