Wiadomości z Katowic

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny?

  • Dodano: 2020-05-13 07:15, aktualizacja: 2020-05-13 07:22

Kupno własnego domu lub mieszkania to marzenie większości osób. Często jedynym sposobem na jego spełnienie, jest kredyt hipoteczny. Czy rzeczywiście warto wziąć taką pożyczkę? Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny? 

Znalezienie pożyczki zapewniającej dobre warunki kredytu mieszkaniowego to obecnie zazwyczaj pierwszy krok do kupna nieruchomości. Posiadanie własnego domu, czy też mieszkania bez wątpienia daje niezwykłe poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Dom to rodzina, to azyl, to nasz własny kawałek świata. Nic więc dziwnego, że jednym z naszych głównych życiowych celów jest zazwyczaj właśnie nabycie nieruchomości na własność. Niestety, obecnie ceny mieszkań oraz działek budowlanych są niesamowicie wysokie. W związku z tym większość z nas nawet przy wizji długoletniego oszczędzania nie miałaby szans na kupno własnego domu. Szczególnie że nie przewiduje się zahamowania wzrostu cen nieruchomości. Właśnie dlatego, wzięcie kredytu może okazać się najlepszym, a właściwie nawet jedynym rozwiązaniem. 

Mieszkanie - kupić, czy wynająć? 

Wiele osób staje przed dylematem, czy lepiej mieszkanie będzie wynająć, czy może kupić. Obecnie większość osób, szczególnie młodych, decyduje się na tę pierwszą opcję, ponieważ kupno nieruchomości wymaga ogromnego wkładu finansowego. Jednak biorąc pod uwagę komfort oraz stabilizację, to bez wątpienia w zestawieniu tym lepiej wypada kupno. Co więcej, w wizji długoterminowej, koszta też są tu mniejsze. Wychodzi więc na to, że zakup nieruchomości jest znacznie bardziej opłacalny. Czy warto więc wziąć w tym celu pożyczkę? Jak najbardziej. Jeśli tylko posiadamy stałe źródło dochodu, jest to najlepszy wybór. W końcu miesięczna rata kredytu nie przekroczy nawet zapewne kwoty, jaką płacimy za wynajem mieszkania. Sytuacja jest więc jasna — lepiej płacić raty za własny dom! 

Kredyt hipoteczny - warunki 

Kredyt hipoteczny, jest usługą bankową, której zabezpieczeniem jest właśnie hipoteka. Co to właściwie oznacza i czym ona tak naprawdę jest? Hipoteka to nic innego jak ograniczone prawo rzeczowe, które uprawnia kredytodawcę do przejęcia nieruchomości w razie wstrzymania spłacania pożyczki przez osobę do tego zobowiązaną. Takie zabezpieczenie jest niezbędne, ponieważ kredyty z tej kategorii udzielane są długoterminowo, a ich wartości są zazwyczaj bardzo wysokie. Ani bank, ani kredytobiorca, nie może przewidzieć, czy na przykład za dziesięć lub dwadzieścia lat, nie zdarzy się coś, co prawi, że uiszczenie całej kwoty stanie się niemożliwe. Dla pożyczkobiorcy jest to tym samym gwarancja opłacalności udzielenia pożyczki. 

Jak obliczyć zdolność kredytową? 

Banki udzielają kredytów hipotecznych na różne kwoty. Jednak nie każdy kredytobiorca będzie miał możliwość podjęcia takiej samej sumy. To, jak wysoką pożyczkę otrzymamy, zależne jest od wielu czynników. Jednymi z najważniejszych jest na przykład nasz wiek oraz miesięczne dochody. Istotna jest również stabilność naszych zarobków oraz wysokość innych zobowiązań. Oczywiście każdy bank bierze również pod uwagę wszelkie dane dostępne w BIK, czy KRD. Zanim więc udamy się do placówki, warto sprawdzić, na jak wysoką pożyczkę możemy liczyć. Pomoże nam w tym kalkulator zdolności kredytowej. Wystarczy, że wpiszemy odpowiednie dane i z łatwością sprawdzimy, jakie są prognozy. 

Decydując się na wzięcie kredytu na dom lub mieszkanie, warto dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne oferty. Ważne jest nie tylko oprocentowanie. Weźmy przy tym także pod uwagę wszelkie koszta, jakie związane będą z pożyczką. Dzięki temu z pewnością wybierzemy najkorzystniejszą opcję. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.