Wiadomości z Katowic

Czym jest sukcesja w biznesie?

  • Dodano: 2019-12-16 12:30

Sukcesja to proces, przez który musi przejść każdy właściciel rodzinnej firmy. Dotyczy to zarówno małych, jak i wielkich przedsiębiorstw. Jak sobie z tym poradzić? Gdzie najlepiej szukać pomocy?

Sukcesja w biznesie – od czego zacząć?

Sukcesja w biznesie dla wielu polskich przedsiębiorców jest wciąż tematem stosunkowo nowym i obcym. Obecnie znajdujemy się w czasach, gdy twórcy pierwszych kapitalistycznych firm zaczynają decydować się na przekazanie władzy. Nic więc dziwnego, że dla każdego będzie to bardzo ważny moment w życiu. Coś, na co pracowali przez często całe swoje życie, muszą bowiem przekazać w czyjeś ręce. Naturalnymi kandydatami stają się więc dzieci. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne w Europie Zachodniej. W takich krajach jak Niemcy czy Francja sukcesja w biznesie jest czymś naturalnym i stała się rodzinną tradycją. Dzieci są więc przygotowywane do tej roli, a sam proces jest konsekwentnie zaplanowany. Dzięki temu nowi właściciele nie odczuwają presji konieczności podejmowania nagłych decyzji. Kierunek rozwoju firmy jest bowiem wytyczony kilka lat do przodu.

Sukcesja w biznesie – kto może nam pomóc?

Jeśli więc stoimy przed tak ważną decyzją w życiu swoim i firmy, nie powinniśmy robić niczego zbyt pochopnie. Najlepiej zwrócić się o pomoc do doświadczonego doradcy. Takiego znajdziesz chociażby tutaj https://kancelariacw.pl/. Sukcesja w biznesie wymaga bowiem odpowiedniej diagnozy sytuacji w firmie. Wskazanie szans i zagrożeń ma bowiem w takiej sytuacji niebagatelne znaczenie. Obiektywna ocena ekspertów spoza firmy pozwoli przygotować plan sukcesji dostosowany do sytuacji firmy. Na jego podstawie będzie można przeprowadzić restrukturyzację prowadzonej działalności. Pozwoli ona na międzypokoleniową sukcesję, czyli rozdzielenie majątku prywatnego od firmowego. Sukcesja w biznesie może też pomóc w osiągnięciu efektywności podatkowej. W ten sposób uda się zabezpieczyć interesy najbliższych członków rodziny. Na tym jednak nie koniec. Doradcy proponują także monitoring postępów we wdrażaniu planu sukcesji. Dzięki temu będziemy mogli reagować na ewentualne problemy lub odstępstwa od założeń.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.