Wiadomości z Katowic

Czym zajmuje się notariusz?

  • Dodano: 2021-11-24 09:45

Notariusz to osoba, której głównym zajęciem jest sporządzanie aktów notarialnych. W zakresie swoich uprawnień działa jako osoba zaufania publicznego. Jak wybrać dobrego notariusza, który pomoże Ci w każdej czynności notarialnej?

Czym zajmuje się kancelaria notarialna?

Kancelaria notarialna prowadzona może być przez jednego notariusza lub kilku na zasadach spółki. Czynności notarialne notariusz sporządza w kancelarii notarialnej w formie aktu notarialnego, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron. Akt notarialny sporządzony w kancelarii przez notariusza ma charakter dokumentu urzędowego. Miedzy innymi w kancelarii notariusz dokonuje następujących czynności: sporządza akty poświadczenia dziedziczenia, umowy sprzedaży bądź kupna nieruchomości albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, testamenty, zniesienie współwłasności, wpisy do księgi wieczystej. Notariusz w ramach dokonywania czynności notarialnej sporządza poświadczenia np.: własnoręczność podpisu, zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem. W razie potrzeby notariusz może sporządzić dla Ciebie wypis aktu notarialnego.

Notariusz Katowice – gdzie szukać sprawdzonej kancelarii notarialnej?

Niektórych czynności może dokonać jedynie notariusz. Katowice to miasto, gdzie znajdziesz wiele kancelarii notarialnych, ale warto wybrać taką, która cieszy się dobrą renomą. Szukając notariusza możesz skorzystać z bazy Krajowej Rady Notarialnej. W wyborze kancelarii notarialnej w Katowicach pomogą Ci opinie innych osób, które miały już do czynienia z daną kancelarią notarialną. Pamiętaj, że dobry specjalista w swojej dziedzinie, w tym wypadku notariusz, powinien odznaczać się fachową i niezbędną wiedzą oraz doświadczeniem. Wybierz notariusza, który będzie pomocny oraz chętnie udzieli Ci odpowiedzi na Twoje pytania o akty notarialne.

Czy notariusz pobiera podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podczas dokonywania czynności notarialnych notariusz pobiera podatek od czynności cywilnoprawnych, a następnie pobrany podatek musi wpłacić na rachunek właściwego organu podatkowego.

Gdzie można sporządzić akty poświadczenia dziedziczenia

Akt poświadczenia dziedziczenia możesz sporządzić u każdego notariusza w kancelarii notarialnej. Taki akt notariusz można sporządzić wtedy, gdy spadkodawca pozostawił testament, jak i wtedy gdy go nie było. W niektórych przypadkach notariusz może odmówić sporządzenia aktu dziedziczenia. Kancelaria notarialna udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji dotyczących poświadczenia dziedziczenia i dokumentów niezbędnych do dokonania czynności notarialnej.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.