Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Dieta odchudzająca nie musi być koszmarem!

  • Dodano: 2019-05-17 09:00

Dieta śródziemnomorska, dieta Dukana, dieta strukturalna dr Bardadyna, dieta kapuściana, dieta zgodna z grupą krwi - metod na zrzucenie zbędnych kilogramów jest wiele, jednak wszystkie łączy jedno - obawa przed monotonią żywieniową. Wiele diet jest skutecznych, ale na krótki czas. Zbędne kilogramy szybko znikają, a po porzuceniu diety wracają ze zdwojoną siłą. Skuteczna i zdrowa dla organizmu dieta odchudzająca nie musi być koszmarem, wystarczy wprowadzić w życie kilka zasad, które przyczynią się do stałej zmiany stylu życia.

 

  1. Eliminuj, ale ostrożnie

  2. Odchudzanie metodą małych kroków

  3. Calominal - sprawdzone preparaty wspomagające odchudzanie

  4. Dieta wspierana aktywnością fizyczną

 

Według CBOS, każdego roku ponad 30% Polaków przechodzi na dietę odchudzającą, a 25% z nich stosuje dietę eliminacyjną, która polega na wykluczeniu konkretnej grupy produktów z codziennego jadłospisu. Najczęściej są to słodycze, cukier, alkohol oraz ciężkostrawne i tłuste potrawy. Jednocześnie 8% odchudzających się powraca do starych nawyków po osiągnięciu oczekiwanej wagi. Tymczasem istnieje kilka sposobów na osiągnięcie wymarzonej sylwetki bez wyniszczających diet.

 

Eliminuj, ale ostrożnie

 

Truizmem jest stwierdzenie, że nadmierne spożycie pustych kalorii prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej. Skuteczne odchudzanie polega nie tylko na ograniczonej podaży kalorii, ale również na takim doborze potraw, które dostarczają kalorii pełnowartościowych. Z diety warto więc wyeliminować pewne produkty, głównie cukier, tłuszcze zwierzęce i używki. Porzucenie ich z dnia na dzień może nie przynieść oczekiwanych rezultatów i negatywnie wpłynąć na motywację do odchudzania, kiedy po kilku dniach sięgniemy po posłodzoną kawę, ciastko lub kieliszek wina. Eliminacji warto dokonywać stopniowo i zastąpić wykluczane produkty ich zamiennikami, np. do słodzenia kawy lub herbaty używać ksylitolu lub stewii. Można też pozwolić sobie na "drobne grzeszki" w postaci dwóch kostek czekolady raz w tygodniu lub małego ciastka do kawy - duża chęć na słodycze zostanie zaspokojona bez szkody dla diety.

 

Odchudzanie metodą małych kroków

 

Odchudzanie to proces żmudny, który wymaga dużo cierpliwości. Za niepowodzenia większości odchudzających się osób odpowiada niska motywacja i chęć osiągnięcia szybkich wyników, które wymagają stosowania restrykcyjnej, wyniszczającej diety, opartej na wygórowanych wymaganiach, którym nie jesteśmy w stanie sprostać

 

Odchudzanie warto zacząć metodą małych kroków. Początkowo można przestać słodzić ciepłe napoje, później ograniczyć słodycze, a za jakiś czas zamienić kawę z mlekiem i cukrem na wersję czarną i gorzką. Wprowadzanie zdrowych nawyków powinno być stopniowe, tak, aby organizm zdążył się przyzwyczaić do zmienionych warunków. W trakcie diety można:

  • zrezygnować ze słodyczy na rzecz owoców,

  • zamienić białe pieczywo na produkty pełnoziarniste, razowe,

  • wyeliminować z diety produkty z białej mąki i zastąpić je pełnowartościowymi, np. brązowym ryżem, makaronami bezglutenowymi, kaszą lub soczewicą.

 

Pomocą w wytrwaniu na diecie będzie też próbowanie nowych potraw. To dobra okazja, aby nauczyć się przyrządzać ryby, wprowadzić do jadłospisu owoce morza, różnorodne warzywa - nie tylko w wersji, którą znamy na co dzień, ale również w nowej, niecodziennej odsłonie, np. karmelizowane lub ugotowane na parze. W ten sposób dieta może zmienić się w fascynującą przygodę po kulinarnym świecie.

 

Calominal - sprawdzone preparaty wspomagające odchudzanie

 

Odchudzanie można wspomagać również od wewnątrz, przyjmując sprawdzone, skuteczne i polecane przez specjalistów farmaceutyki. Wśród licznych przedstawicieli tej grupy, na szczególną uwagę zasługuje Calominal - leczniczy wyrób medyczny, który wspomaga leczenie nadwagi, pomaga kontrolować wagę ciała i zmniejsza przyswajalność cholesterolu. W składzie Calominalu znajdują się m.in. dwutlenek krzemu i chitozan - substancja, która odpowiada za wiązanie lipidów w organizmie, przyczyniające się do przyswajania mniejszej ilości tłuszczów z pożywienia, a tym samym ograniczonej ilości kalorii. Skutecznie działanie potwierdzają opinie o Calominalu. Przyjmujące go osoby wskazują na szybszą utratę masy ciała, lepsze samopoczucie, obniżony apetyt, mniejszą ochotę na podjadanie między posiłkami oraz widoczną poprawę wyglądu sylwetki.

 

Dieta wspierana aktywnością fizyczną

 

Wiele problemów z nadwagą bierze się ze znikomej ilości aktywności fizycznej. Zbieraniu się nadprogramowych kilogramów sprzyja praca siedząca i bierny wypoczynek. Do codziennego planu dnia warto wprowadzić dawkę ruchu, np. jeśli to możliwe, zrezygnować z dojazdu do pracy samochodem na rzecz roweru lub spaceru, chodzić schodami zamiast jeździć windą, a raz w tygodniu udać się na siłownię, krótki jogging, nordic walking lub skorzystać z innej formy aktywnego spędzania czasu. Podczas aktywności fizycznej trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, a po treningu o dostarczeniu mu dawki składników odżywczych, dzięki którym następnego dnia nie pojawią się bolesne zakwasy i skurcze mięśni.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.