Wiadomości z Katowic

Dlaczego bezsenność staje się epidemią?

  • Dodano: 2021-02-09 14:00, aktualizacja: 2021-02-12 13:49

Według Światowego Stowarzyszenia Medycyny Snu bezsenność staje się epidemią XXI wieku. Coraz więcej osób zmaga się z tą dolegliwością. Rada, żeby na wypadek bezsenności policzyć baranki, już się nie sprawdza. Duża część społeczeństwa żyje w ogromnym biegu i stresie. Obowiązki dnia codziennego, praca, dom i dodatkowe zajęcia nie sprzyjają odprężeniu, a wręcz przeciwnie – przyczyniają się do niekończącej się gonitwy myśli.

Jesteś zmęczony, a nie możesz zasnąć?

Paradoks, ktoś by powiedział. Ale właśnie tak to działa – jesteś bardzo zmęczony, kładziesz się do łóżka, a sen nie przychodzi. Za dużo myśli krąży nam po głowie, nie potrafimy się wyciszyć. Po takiej nocy wstajemy zmęczeni, rozdrażnieni, osłabia nam się koncentracja. I tak mija nie najlepszy dzień i znów pojawiają się wieczorne problemy ze spaniem. Żyjąc w ten sposób, wpadamy w błędne koło, z którego trudno uciec.

Osoby z zaburzeniami snu nie zdają sobie sprawy, że problem ze snem to efekt całego naszego dnia. Intensywny, aktywny i pełen stresu dzień wywołuje w naszym organizmie wyrzut adrenaliny i hormonu stresu, a to nie pomaga w wyciszeniu wieczorem. Warto zapamiętać – aby dobrze w nocy spać, należy miło spędzić dzień.

Co zrobić, aby sen był przyjemnością?

Pamiętaj, że Twój organizm to bardzo mądre urządzenie. Wsłuchaj się w niego, żyj tak, jak nakazuje zegar biologiczny. Jednym z hormonów, które ten zegar nakręcają, jest melatonina. Wytwarzana jest ona w szyszynce, jednej z części mózgu. Więcej informacji znajdziesz na https://melatonina.pl/.

Możesz pomóc organizmowi w wyciszeniu i relaksie oraz, co za tym idzie, w głębokim, odżywczym śnie. Poznaj kilka prostych kroków, aby sen był przyjemnością, a nie kolejnym powodem do stresu.

Dorosły człowiek potrzebuje na regenerację 7-9 godzin snu. Aby go osiągnąć:

  • Postaraj się prowadzić regularny tryb życia. Spróbuj wieczorem kłaść się spać zawsze o tej samej porze, a rano wstaniesz wypoczęty
  • Unikaj produktów zawierających kofeinę na co najmniej 6 godzin przed wieczornym wypoczynkiem
  • Odżywiaj się zdrowo, unikaj ciężkostrawnych potraw
  • Możesz też wspomóc się naturalnymi suplementami, takimi jak melatonina w kapsułkach lub napary z ziół
  • Ćwicz regularnie, ale nie przed samym snem
  • Dobrze wywietrz sypialnie
  • Zadbaj o wygodne i przytulne łóżko.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.