Wiadomości z Katowic

Dlaczego lekarze powinni się szkolić? Możliwości dzisiejszych lekarzy

  • Dodano: 2019-09-12 09:15

W Polsce lekarze mają obowiązek prawny, by dbać o swoje doskonalenie zawodowe. Każdy lekarz i dentysta musi zdobyć określoną liczbę punktów, by móc np. starać się o awans, zmianę miejsca pracy czy stanowiska kierownicze. Ustawa z 5 grudnia 2006 roku jasno określa maksymalną liczbę punktów, które można zdobyć w licznych kategoriach. I tak punkty przyznawane są za specjalizacje, kursy medyczne, udział w sympozjach, szkoleniach czy kongresach a także za zdobywanie tytułów naukowych. System ten ma zmobilizować lekarzy i dentystów do stałego dokształcania się.

Szkolenia specjalistyczne

Medycyna jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Każdego dnia naukowcy i medycy odkrywają nowe zależności w naszym organizmie i nowe sposoby leczenia istniejących chorób. Lekarz kończący studia a potem kontynuujący naukę na specjalizacji otrzymuje aktualną wiedzę medyczną i możliwości leczenia dostępne w danej placówce medycznej. Choć wiadomo, że na świecie odbywają się już operacje nowymi metodami to bez posiadania najnowocześniejszego sprzętu lekarz i tak będzie musiał operować korzystając z tradycyjnych metod. Jednak wiedza, że gdzieś wykonuje się bardziej skomplikowane zabiegi potrzebna jest, by ratować życie pacjentów w trudniejszym stanie. Nie możemy my pomóc, ale znajdzie się inny ośrodek, w którym leczenie będzie możliwe.

Ustawa zmusiła niejako lekarzy do ustawicznego doszkalania się, jednak jest to z korzyścią dla pacjentów. Wiedza medyczna zmienia się ciągle i tylko uczestnicząc w szkoleniach lekarz ma możliwość zdobywania wiedzy o nowych możliwościach leczenia, lekach, szczepionkach czy nowatorskich operacjach. Wiele z tych kursów jest całkowicie darmowych organizowanych dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Lekarze mają również możliwość szkolenia się w innych krajach. Chcąc poznać najnowsze metody medycy dostają możliwość wyjazdów do ośrodków specjalizujących się w danych dziedzinach. Co pozwala później na przeniesienie tej wiedzy na lokalny grunt.

Nieograniczone możliwości rozwoju

Lekarze już w trakcie studiów zastanawiają się nad tym, w jakim kierunku chcą się specjalizować. Każdy też ma swój ulubiony dział, który go pasjonuje i zachwyca, dla jednych będzie to neurochirurgia, dla drugich neonatologia a dla kolejnych kardiologia. W każdej z tych dziedzin jest ogrom wiedzy do przyjęcia. Już studenci mogą uczestniczyć w szkoleniach, które przybliżą im interesujące ich zagadnienia. Takie szkolenia organizowane są nawet online, dzięki czemu można je odbyć w dogodnym momencie.

Lekarz doszkalający czuje się pewnie w swojej pracy, gdyż poznaje wiele możliwości leczenia. Będąc na bieżąco z aktualną wiedzą medyczną jest również w stanie wskazać pacjentowi ośrodki, w których może szukać pomocy. Nie zawsze wszystko zależy od lekarzy, często ograniczają ich godziny czy możliwości sprzętowe. Satysfakcja lekarza z dobrze wykonanej pracy jest również ważna. Zawód ten jest rodzajem służby społeczeństwu, a pacjenci potrafią okazać swoją wdzięczność za fachowe leczenie.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Szkoleń Medycznych Poznań Lab oferującym szkolenia dla lekarzy w Poznaniu i Warszawie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.