Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Gdzie najlepiej wymienić euro?

  • Dodano: 2017-09-25 16:00

Euro jest dla nas, Polaków, jedną z najważniejszych walut tuż obok brytyjskiego funta – wiele osób mieszka za granicą lub rozlicza się ze zleceniodawcami i kontrahentami właśnie przy pomocy tej waluty. Naturalna jest więc chęć wymiany jej na złotówki, którymi zapłacimy wszędzie, nie tylko w wybranych sklepach.

Po obce waluty sięgamy coraz chętniej nie tylko otrzymując wynagrodzenie, ale i biorąc kredyty (raport „Sytuacja finansowa sektora gospodarstw domowych w I kw. 2017 r.” stworzony przez Narodowy Bank Polski mówi, że około 40% obecnych kredytów na nieruchomości to kredyty walutowe). Wybór dobrego kantoru jest niezwykle istotny przy wymianie gotówki. Różnica w kursach wymiany może niekiedy sięgać nawet kilkunastu procent na naszą korzyść.

Różne opcje

 

Jeszcze nie tak dawno waluty mogliśmy wymienić jedynie w bankach i stacjonarnych kantorach – nie było to rozwiązanie zarówno wygodne, jak i tanie (marże w poszczególnych punktach, szczególnie na lotniskach i dworcach, potrafiły być ogromne). Dopiero w okolicach roku 2009 dostrzeżono potencjał leżący w internecie i możliwościach, jakie daje coraz powszechniejsza elektroniczna gotówka. Branża e-kantorów rozwija się błyskawicznie – już w roku 2014 szacowano jej wartość na około 20-25 miliardów złotych.

Nic dziwnego – raport „I Ogólnopolskie Badanie Rynku Walut 2017” podsumowuje, że aż 55% Polaków systematycznie wymienia walutę, a 24% robi kilka razy w miesiącu. Zaledwie 2% ankietowanych robi to raz do roku. W kontekście tych danych znalezienie dobrego e-kantoru powinno być priorytetem, jeśli chcemy jak najwięcej zyskać na wymianie waluty.

Jak szukać?

 

Przede wszystkim warto szukać firmy, która pokazuje kurs wymiany, nie kurs podglądowy (niestety, takie działania sprawiają, że używanie porównywarek kursów jest raczej pozbawione sensu, gdyż i tak wymusi na nas ręczne przeglądanie ofert). Dobrze też znaleźć e-kantor udostępniający dane historyczne kursu euro (na przykład kantoronline.pl): statystyka udowadnia, że najpopularniejsze waluty często miały zdecydowanie różny kurs w konkretne dni tygodnia. Dobrze wykorzystać taką wiedzę i wymienić walutę w najkorzystniejszym czasie.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.