Wiadomości z Katowic

Gdzie stosowana jest obróbka CNC?

  • Dodano: 2020-02-06 14:45

Komputery stosuje się dosłownie w każdej dziedzinie życia – nie tylko jako narzędzia do pracy biurowej, prowadzenia obliczeń i rozrywki, ale także w przemyśle – do precyzyjnego sterowania maszynami produkcyjnymi. Jedną z ważniejszych dziedzin, w jakich komputery są niezastąpione, jest obróbka CNC. Na czym ona polega i jakie są jej zalety?

Czym jest obróbka CNC?

CNC to skrót od angielskiego computerized numerical control, czyli sterowanie numeryczne wspomagane komputerowo. Oznacza to, że maszyna otrzymuje dokładne wskazówki dotyczące kierunku i sposobu obróbki CNC. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu komputerów już na etapie projektu – mowa o projektowaniu CAD. Po dokonaniu odpowiedniej konwersji możliwe jest zaprogramowanie urządzeń, takich jak tokarki czy frezarki. Najpowszechniej stosowana jest obróbka skrawaniem CNC, polegająca na odcinaniu fragmentów materiału w niewielkich fragmentach (skrawaniu). Urządzenia do obróbki CNC skrawaniem to między innymi tokarki i frezarki.

Jakie zastosowanie ma obróbka CNC?

Nietrudno się domyślić, że komputerowo programowane maszyny, zapewniające pełną powtarzalność i identyczność wykonywanych elementów, są nieocenione w każdym przemyśle wymagającym najwyższej precyzji. Obróbka CNC umożliwia zapewnienie precyzyjnie wykonanych części do przemysłu elektronicznego, ale także np. samochodowego czy lotniczego. Wpływa to nie tylko na jakość, ale też na bezpieczeństwo użytkowników i pasażerów.

Ta technologia jest stosowana najczęściej w produkcji seryjnej i wielkoseryjnej, ale bywa też wykorzystywana do jednostkowych zleceń, na przykład elementów architektonicznych czy konstrukcyjnych urządzeń tworzonych na zamówienie. Warto jednak wiedzieć, że tego typu usługi są drogie i uruchamianie całego procesu projektowania, programowania i wykańczania opłaca się głównie przy produkcji seryjnej.

Więcej o obróbce CNC można przeczytać na przykład tu: https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka. Z pewnością jest to technologia, która jeszcze długo będzie wiodła prym w produkcji, choć możliwe, że dołączą do niej przemysłowe drukarki 3D i inne sposoby obróbki materiałów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.