Wiadomości z Katowic

Gdzie szukać mieszkań poniżej ceny rynkowej?

  • Dodano: 2018-07-06 13:30

Zakup nieruchomości w drodze licytacji komorniczej lub przetargu to sposób, aby stać się właścicielem mieszkania po okazyjnej cenie. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, aby wziąć udział w licytacji lub przetargu oraz gdzie szukać informacji o mieszkaniach poniżej ceny rynkowej.

Baza aktualnych przetargów i licytacji mieszkaniowych

Niezależnie od tego, czy poszukujesz mieszkania dla siebie, czy też upatrujesz w zakupie nieruchomości sposobu zainwestowania kapitału, musisz wiedzieć, gdzie szukać przetargów i licytacji komorniczych. Dziś dotarcie do informacji o nich nie jest kłopotem – w sieci działa serwis Listaprzetargow.pl, w którym zostały zgromadzone informacje zarówno o przetargach, jak i licytacjach komorniczych z całej Polski.

Po wpisaniu nazwy województwa lub miasta, otrzymasz listę wyników – informacje o aktualnych licytacjach i przetargach mieszkaniowych. Obok ceny wywoławczej i wysokości wadium, przy każdej ofercie znajduje się też informacja o powierzchni lokalu i jego położeniu.

Zanim przystąpisz do licytacji lub przetargu – czym jest wadium?

Jeżeli chcesz zakupić nieruchomość poniżej ceny rynkowej, udział w licytacji komorniczej lub przetargu jest dobrym pomysłem. Przystępując do publicznej sprzedaży mieszkania, będziesz musiał jednak wpłacić wadium. Wysokość wadium jest uzależniona od wartości nieruchomości, np. w przypadku licytacji komorniczych wynosi ono 10 proc. wartości licytowanego mieszkania.

Co dzieje się z wadium po licytacji? Jeżeli:

  • Twoja oferta nie była najwyższa i nie wylicytowałeś mieszkania, to wadium zostanie Ci niezwłocznie zwrócone,
  • wylicytowałeś mieszkanie, to wadium pomniejszy kwotę, którą musisz wpłacić,
  • wylicytowałeś mieszkanie, ale się rozmyśliłeś i nie wpłaciłeś pozostałej sumy, to wadium przepada – nie zostanie Ci zwrócone.

Z uwagi na konstrukcję przepisów i możliwość utraty wpłaconego wadium trzeba wykazać się roztropnością i dokładnie przemyśleć udział w licytacji lub przetargu.

Licytacja komornicza czy przetarg mieszkaniowy?

Biorąc udział w licytacji komorniczej lub przetargu mieszkaniowym, możesz zakupić nieruchomość poniżej ceny rynkowej. Licytacja różni się jednak od przetargu, o czym warto pamiętać.

Licytacja komornicza

Nieruchomość może zostać sprzedana w drodze licytacji komorniczej tylko wówczas, gdy wystąpi o to wierzyciel. Ponieważ procedura licytacji składa się z kilku etapów, jest ona czasochłonna. Wartość każdego mieszkania sprzedawanego w drodze licytacji komorniczej musi zostać oszacowana przez specjalistę – rzeczoznawcę. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 3/4 (podczas pierwszej licytacji) i 2/3 (podczas drugiej licytacji) ceny oszacowania.

Każda licytacja nieruchomości odbywa się w obecności sędziego, który czuwa nad jej przebiegiem. Jeżeli uda Ci się wylicytować nieruchomość, sąd wyda postanowienie o przybiciu, a gdy uregulujesz płatność, postanowienie o przysądzeniu własności.

Przetarg mieszkaniowy

Przetargi mieszkaniowe są organizowane przez różne podmioty, np. Skarb Państwa czy spółdzielnie mieszkaniowe. W drugim przypadku taka sytuacja może mieć miejsce po śmierci osoby, której przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a która to nie pozostawiła spadkobierców. Bardzo często w drodze przetargów wystawiane są nieruchomości opuszczone, porzucone lub zdewastowane, które wymagają remontu.

Nieruchomość wystawiona na sprzedaż w przetargu mieszkaniowym również jest wyceniana przez specjalistę. W odróżnieniu od licytacji komorniczej, cena wywoławcza może być wielokrotnie obniżana, aż do momentu znalezienia nabywcy.

Zdjęcie: Unsplash.com

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.