Wiadomości z Katowic

Gdzie zamieszkać na Śląsku? Sprawdź miasta godne uwagi!

  • Dodano: 2020-02-20 09:45

Chcesz zamieszkać w Aglomeracji Śląskiej? A może już mieszkasz w GOP i chcesz przeprowadzić się do innej miejscowości na jego terenie? Sprawdź, na które z miast warto zwrócić uwagę, szukając nowego mieszkania!

Katowice

Obecność stolicy województwa śląskiego w zestawieniu z pewnością nikogo nie zdziwi. Katowice to największe miasto Aglomeracji – biznesowe centrum województwa, miejsce ważnych wydarzeń kulturalnych, siedziba uczelni państwowych i prywatnych. W Katowicach nietrudno o pracę, ale też rozrywkę i inne uroki życia w dużym mieście.
Wadą Katowic są ceny mieszkań – aktualnie, średnia cena za 1 m2 wynosi ok. 6200 zł. Dla porównania, średnia dla całego województwa śląskiego wynosi 4550 zł/m2. Coraz więcej osób decyduje się więc na zakup nieruchomości w miastach ościennych – tańszych, a przy tym z dobrym dojazdem do stolicy województwa.

Mikołów

Chcesz mieszkać możliwie jak najbliżej Katowic, a jednocześnie cenisz sobie spokój niewielkiego miasta? Mikołów będzie idealnym wyborem! W tej niespełna 40-tysięcznej miejscowości wszędzie jest blisko – do przedszkoli, szkół, urzędów, sklepów – nie brakuje też zieleni i zabytkowej zabudowy. Obwodnica miasta, w skład której wchodzą DK81 i DK44 gwarantuje szybki i sprawny dojazd do Katowic, Gliwic, Tychów i Rudy Śląskiej. Do tych miast bez przesiadek można też dostać się transportem publicznym – dla osób dojeżdżających do Katowic szczególnie atrakcyjny będzie pociąg, którym do ścisłego centrum stolicy województwa można dostać się w niecałe 20 minut.
Ze względu na atrakcyjną lokalizację Mikołowa i małą, w porównaniu z popytem, podaż mieszkań, ceny nieruchomości w tym mieście nie należą do najniższych – aktualnie, kształtują się na poziomie ok. 5200 zł/m2. Jeśli więc szukasz taniego mieszkania blisko Katowic, lepszą alternatywą może okazać się np. Chorzów.

Chorzów

Jednym z najbardziej atrakcyjnych miast Aglomeracji – pod względem lokalizacji i cen mieszkań – jest bez wątpienia Chorzów. Średnia cena za 1 m2, biorąc pod uwagę nowe mieszkania w Chorzowie i nieruchomości z rynku wtórnego, wynosi obecnie 3634 zł – to blisko 2,5 tysiąca zł mniej, niż w Katowicach i prawie 1000 zł mniej, niż wynosi średnia wojewódzka.
Dogodna lokalizacja Chorzowa na mapie Metropolii to gwarancja szybkiego i wygodnego dojazdu do Katowic – i nie tylko! Z Chorzowa bez trudu dostaniesz się do Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Bytomia czy miast Zagłębia Dąbrowskiego. Sam Chorzów ma również sporo do zaoferowania – przede wszystkim, znajdziesz w nim Park Śląski, zielone płuca Aglomeracji, będące idealnym miejscem wypoczynku dla dzieci i dorosłych.

Gliwice

Gliwice to obok Katowic najważniejsze miasto Aglomeracji. To ważny ośrodek biznesowy i przemysłowy – dwie strefy ekonomiczne gwarantują ogrom miejsc pracy i przyciągają mieszkańców z całego GOP. Znajduje się w nich również główna siedziba Politechniki Śląskiej – jednej z najlepszych uczelni technicznych w kraju, od 2019 umieszczonej również w prestiżowym rankingu Times Higher Education by Subject, skupiającym najlepsze uczelnie na świecie. Gliwice są ponadto jednym z najładniejszych w Aglomeracji – zachwycają swoją architekturą i odrestaurowanymi fragmentami średniowiecznej starówki. Wyróżnia je również doskonałe skomunikowanie z innymi częściami województwa i kraju – przez miasto przebiegają autostrady A1 i A4 oraz Drogowa Trasa Średnicowa.
Aktualnie, średnia cena mieszkań w Gliwicach wynosi 4625 zł/m2, jednak w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego ceny są zdecydowanie wyższe – zawierają się w przedziale od ok. 6000 do 8000 zł za 1 m2.

Knurów

Knurów to miasto często wybierane przez osoby, szukające mieszkania w atrakcyjnej cenie, możliwie jak najbliżej Gliwic. Nowe mieszkania w Knurowie są zdecydowanie tańsze, niż w Gliwicach – ich cena za 1 m2 wynosi średnio 4900 zł.

Knurów to przede wszystkim szybki i wygodny dojazd do Gliwic – zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną. Ponadto, jest miastem mniejszym – a więc zdecydowanie spokojniejszym i idealnym dla osób, chcących odpocząć od zgiełku największych ośrodków Metropolii. W połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą – przede wszystkim szkolno-przedszkolną i sportową – sprawia to, że Knurów jest idealnym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.