Wiadomości z Katowic

Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

  • Dodano: 2022-03-31 15:00, aktualizacja: 2022-04-01 08:50

Kiedy słyszy się słowo “alkomat”, to pierwsze skojarzenie zwykle związane jest z kontrolą policyjną. Dziś jednak urządzenie to ma znacznie szersze zastosowanie. Z alkomatu korzysta wiele prywatnych przedsiębiorstw. Urządzenia te są również często kupowane i stosowane przez osoby prywatne. Ich posiadanie zaleca się przede wszystkim kierowcom. Zawsze, kiedy nie ma się pewności co do swojego stanu trzeźwości, np. rano po wieczornym przyjęciu, można wykonać pomiar, zanim wsiądzie się za kierownicę samochodu. Ma to duży wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na rynku dostępnych jest wiele modeli alkomatów. Jednak niezależnie od tego, który z nich się wybierze, pamiętać trzeba, że urządzenie wymaga regularnej kalibracji. Warto zatem wiedzieć, na czym ona polega i ile kosztuje.

Dlaczego alkomat musi być regularnie kalibrowany?

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje kalibracja alkomatu, warto wiedzieć, dlaczego w ogóle jest ona wymagana i na czym polega. Do użytku prywatnego najczęściej wykorzystuje się urządzenia półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne, które wyróżnia duża dokładność – szczególnie te drugie. Niezależnie jednak od tego, z jakiego modelu alkomatu się korzysta, każdy po pewnym czasie ulega rozregulowaniu. Istnieje kilka przyczyn tej sytuacji.

Alkomat może się rozregulować z powodu oddziaływania czynników zewnętrznych, zwłaszcza jeśli pomiary często wykonuje się poza budynkiem. Na działanie urządzenia wpłynąć mogą wilgotność powietrza, a także zmienne temperatury. Duża częstotliwość pomiarów również prowadzi do rozregulowania się alkomatu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, urządzenie przestanie być precyzyjne, a wyniki badań nie będą dokładne. Innymi słowy, alkomat może wprowadzać użytkownika w błąd. Co więcej, jeśli będzie się zwlekać z kalibracją, ulegnie trwałemu uszkodzeniu. Jeszcze zanim padnie odpowiedź na pytanie, jaka jest cena kalibracji alkomatu, powiedzieć trzeba kilka słów o tym, na czym ten proces polega.

Na czym polega kalibracja alkomatu?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że alkomatu nie da się skalibrować samodzielnie. Do tego celu należy użyć bowiem specjalnych symulatorów oraz narzędzi. Dodatkowo do kalibracji alkomatów wymagane jest doświadczenie i wiedza w tym zakresie. W innym wypadku trudno będzie określić, jakie dokładnie poprawki należy wprowadzić. Konieczne jest zatem udanie się do sprawdzonego serwisu alkomatów i tam zlecenie kalibracji urządzenia.

Sam proces kalibracji rozpoczyna się od przełączenia sprzętu w tryb serwisowy. Kolejny krok to wprowadzenie próbek alkoholu o różnym stężeniu. Dzięki temu możliwe będzie sprawdzenie, czy alkomat wskazuje właściwy wynik pomiaru, a tym samym, czy konieczne jest w tym momencie przeprowadzenie regulacji urządzenia. Jeśli okaże się, że tak, wówczas aktualizowane jest oprogramowaniu alkomatu. Po tym procesie urządzenie znów wskazuje prawidłowe wyniki pomiarów.

Kalibracja alkomatu – ile kosztuje?

Jak wspomniano na początku, na rynku dostępne są różne modele alkomatów. Dużą popularnością ze względu na swoją niezawodność i precyzję cieszy się urządzenie Alcofind. Nic dziwnego – to precyzyjny, niezawodny sprzęt. Ile kosztuje kalibracja alkomatu Alcofind? Jeśli urządzenie użytkowanie było prawidłowo, zgodnie z instrukcją, wówczas jego kalibracja przebiegać będzie standardowo, a zatem jej koszt nie będzie wysoki. W przypadku kalibracji alkomatów cena usługi to zwykle kilkadziesiąt złotych. Nie jest to zatem zbyt duży wydatek, zwłaszcza że nie ponosi się go zbyt często. Podobnie jest w przypadku urządzeń innych marek.

Gdzie kalibrować alkomat? Jaki jest koszt usługi?

Skoro już ma się świadomość konieczności regularnego kalibrowania urządzenia, warto jeszcze wiedzieć, gdzie taką usługę najlepiej wykonać. Proces ten zawsze powinien być przeprowadzany przez punkt specjalizujący się w tym zakresie. Ważne, aby pracowali tam doświadczeni fachowcy, a sam serwis był wyposażony w specjalistyczny sprzęt. Można mieć dzięki temu pewność, że kalibracja przeprowadzona zostanie w sposób profesjonalny i urządzenie na pewno wskazywać będzie precyzyjne wyniki pomiarów. Polskie centrum wzorcowania znajdziesz na stronie https://polskie-centrum-kalibracji.pl/

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.