Wiadomości z Katowic

Jak mądrze zarządzać flotą samochodów dostawczych i osobowych?

  • Dodano: 2020-09-16 08:30, aktualizacja: 2020-09-16 08:35

Posiadanie własnej floty samochodów i umiejętne nią zarządzanie w wybranych branżach jest warunkiem koniecznym, dzięki któremu dana firma może dobrze prosperować na rynku. Transport towaru do klientów lub świadczenie usług poza siedzibą firmy to dwa najpopularniejsze przykłady sytuacji, w których własna flota samochodów dostawczych bądź osobowych jest przedsiębiorstwu niezbędna.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wystarczy jedynie mieć flotę, aby firma przynosiła zyski. Nieporadne zarządzenie lub – co gorsza – brak odpowiedniej kontroli nad flotą potrafi narazić przedsiębiorcę na spore straty finansowe. Jak uniknąć takiej sytuacji? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czy należy zatrudnić menadżera floty samochodowej?

Zarządzanie flotą samochodów to ciężka i odpowiedzialna praca, wymagająca odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Wbrew pozorom nie ogranicza się ona jedynie do pozyskiwania pojazdów i nadzorowania ich obsługi serwisowej – osoba przydzielona do tego zadania musi również kontrolować przebieg, rozliczać przejazdy i zajmować się wieloma innymi, równie ważnymi kwestiami.

Czy to oznacza, że każda flota musi być nadzorowana przez menedżera? Oczywiście, że nie, właściciele mniejszych flot (20-30 samochodów) przy dobrej organizacji pracy bez większych problemów powinni poradzić sobie z zarządzaniem. Sumienne aktualizowanie danych oraz skrupulatne ich zapisywanie (np. w arkuszu kalkulacyjnym) powinno zdać egzamin. Pamiętaj jednak, że choć w przypadku małych firm arkusz może zastąpić specjalistyczne oprogramowanie, to i tak należy oddelegować pracownika, aby kontrolował bieżący stan floty.

Większe firmy, które mogą pochwalić się liczniejszą flotą samochodową – w szczególności, gdy jest ona rozproszona po całym kraju – powinny zatrudnić menedżera floty, tzw. fleet managera. Jego zakres obowiązków obejmuje pięć różnych pól. Dba on o aspekt finansowy (m.in. kupuje samochody), serwisowanie pojazdów, komunikację z użytkownikami, a także jest odpowiedzialny za karty paliwowe oraz bezpieczeństwo użytkowników. 

Moto Flota Manager – przydatne narzędzie dla każdego fleet managera

W mniejszych firmach efektywne zarządzanie flotą pojazdów może wspomagać specjalistyczna platforma, w dużych przedsiębiorstwach jest to niezbędne narzędzie pracy każdego fleet managera. 

Skutecznym, prostym w obsłudze oraz pozwalającym zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze rozwiązaniem jest Moto Flota Manager. To platforma firmy MOTO Flota umożliwiająca kontrolowanie przebiegu samochodów flotowych, monitorowanie terminów przeglądów, sprawdzanie ważności polis ubezpieczeniowych oraz koordynowanie naprawami i likwidacją szkód komunikacyjnych. 

To nie wszystkie możliwości tej platformy. Z pomocą narzędzia Moto Flota Manager można też przyjmować zgłaszane przez kierowców problemy techniczne dotyczące pojazdów i umawiać terminy ich napraw. To dobre rozwiązanie, jeśli dysponujesz flotą samochodów dostawczych i szukasz profesjonalnego narzędzia do zarządzania firmowymi pojazdami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.