Wiadomości z Katowic

Jak przeprowadzić windykację w Katowicach? Cenne wskazówki

  • Dodano: 2021-07-07 11:15, aktualizacja: 2021-07-08 10:27

Windykacja należności to proces, który pozwala odzyskać pieniądze z nieopłaconych faktur. W dzisiejszych czasach ten temat jest podejmowany wyjątkowo często. Szacuje się, że niemal 70% przedsiębiorstw ma problemy finansowe przez długi ze strony kontrahentów. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest szybko rozpoczęta windykacja. Nie warto zwlekać ze zgłoszeniem się do kancelarii windykacyjnej, gdyż faktury mogą ulec przedawnieniu. Jak odzyskać swoje wierzytelności?

Jakie są rodzaje windykacji?

Wśród rodzajów windykacji wyróżniamy trzy główne etapy. Pierwszym z nich jest windykacja polubowna, tzw. miękka. Mowa tutaj o działaniach perswazyjnych, niejednokrotnie opartych na negocjacjach oraz dążących do zawarcia porozumienia. Ten rodzaj windykacji umożliwia zachowanie dobrych relacji z kontrahentem. Polega na wysyłaniu pism z wezwaniem do zapłaty, maili, wykonywaniu telefonów. Ma więc znaczenie dla osób, które wolałyby kontynuować współpracę z dłużnikiem i rozwiązać sprawę w polubowny sposób.

Gdy wszystko to nie przynosi skutków, wierzyciel może przejść do windykacji sądowej. Tutaj trzeba już uzyskać wyrok lub nakaz zapłaty na drodze procesu. W celu wszczęcia egzekucji, należy również otrzymać klauzulę wykonalności.

Ostatni etap to właśnie postępowanie egzekucyjne. W tym przypadku windykacja polega na złożeniu do komornika wniosku o wszczęcie egzekucji. Jest prowadzona zazwyczaj z wynagrodzenia za pracę dłużnika, jego nieruchomości, ruchomości, albo rachunku bankowego.

Samodzielnie, czy z firmą windykacyjną?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór odpowiedniego przedstawiciela, który przeprowadzi nas przez wszystkie etapy windykacji skutecznie i „bezboleśnie”. Niestety, ale samodzielne prowadzenie zwłaszcza tzw. windykacji twardej (sądowej i egzekucyjnej) wiąże się z koniecznością poświęcenia ogromnej ilości czasu i zasobów. Często jest także źródłem nerwów i stresu, gdyż wierzyciel sam musi podjąć szereg sformalizowanych czynności, kontrolować ich poprawność, oraz pilność terminów.

Odpowiednia kancelaria windykacyjna (w odróżnieniu od firm oferujących takie usługi) zapewni nam pełne wsparcie i wykona wszystkie działania polubowne oraz sądowe. Oprócz tego wykorzysta odpowiednie, sprawdzone techniki i narzędzia, które pozwalają na efektywne odzyskiwanie długów. Przykładowo, wezwanie do zapłaty wysłane i podpisane przez kancelarię prawną bywa dla wielu osób zdecydowanie większą motywacją do zapłaty, niż pismo od wierzyciela czy zwykłej firmy windykacyjnej.

Wybierz najlepszych

Skuteczna windykacja w Katowicach to jedna z usług kancelarii prawnej RPMS. Wyróżnia ją wieloletnie doświadczenie (ponad 12 lat na rynku), prawie 7 tysięcy wygranych spraw, oraz wsparcie 20 wyspecjalizowanych prawników i specjalistów. Współpraca z RPMS gwarantuje odzyskanie należności bez zbędnego stresu, nadmiernych kosztów, oraz poświęcania dużej ilości czasu. Wręcz przeciwnie – usługa jest realizowana zdalnie. Dlatego mimo że kancelaria ma siedzibę w Poznaniu, windykuje długi na odległość. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.