Wiadomości z Katowic

Jak przygotować się do rozwodu?

  • Dodano: 2020-09-28 09:30

Biorąc ślub, nikt się nie spodziewa, że związek zakończy się rozwodem, jednak czasem los sprawia, że nawet największe uczucie się wypala. Decyzja o zakończeniu związku nie należy do łatwych, warto jednak pamiętać, że jak do każdej procedury sądowej, należy się do niej przygotować. Sprawdź, co należy wiedzieć przed rozwodem oraz jak przygotować się do niego.

  • Przygotowanie się do rozwodu jest niezbędne i pomoże szybko udowodnić trwały rozpad związku małżeńskiego.
  • Każdy dowód będzie mieć znaczenie, więc warto dobrze przygotować informacje, które potwierdzą koniec związku.
  • Rozwód może być orzeczony z winą lub bez. Czasem decyzja nie będzie naturalna i należy spokojnie ją przemyśleć
  • Aby spokojnie i bez dodatkowego stresu przejść przez nieprzyjemną procedurę, jaką jest rozwód, warto zatrudnić profesjonalistę, który poprowadzi sprawę rozwodową.

Podejmując decyzję o małżeństwie, myślimy o domu, dzieciach, psie i wspólnej przyszłości. Czasem jednak los potoczy się tak, że musimy się rozwieść. Cała procedura jest niezwykle skomplikowaną częścią prawa rodzinnego i do tego nieodwracalną.

Aby rozwód był skuteczny, to sędzia sądu rodzinnego musi orzec całkowity oraz trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Warto pamiętać, że aby to było możliwe, to niezbędne jest stwierdzenie rozpadu na kilku płaszczyznach:

  • Rozpad relacji na poziomie duchowym (emocjonalnym).
  • Brak fizycznych kontaktów
  • Zakończenie związku gospodarczego. W przypadku gdy małżonkowie ze sobą mieszkają, to wciąż możliwe jest orzeczenie rozpadu pożycia.

Jeżeli związek spełnia jakiekolwiek przesłanki, że którykolwiek z tych punktów nie jest spełniony, to sąd może nie udzielić rozwodu. Warto też pamiętać, że gdy sąd stwierdzi, że istnieją szanse na odbudowanie relacji, to również taka sprawa zakończy się fiaskiem

Warto pamiętać, że przed sprawą rozwodową należy się odpowiednio przygotować. Czasem warto zastanowić się nad zebraniem odpowiedniej dokumentacji, która potwierdzi, że pożycie ustało. Taki charakter mogą mieć zarówno ustne oświadczenia jak i zeznania świadków. Wiele osób zbiera również maile, SMS-y, zdjęcia oraz każdy inny dokument, który potwierdzi ich wersję.

Zbieranie dowodów ma szczególne znaczenie, gdy chcesz wziąć rozwód z orzeczeniem o winie. Jest to zależne od konkretnej sprawy i nigdy nie należy do prostej decyzji. Każda sprawa jest indywidualna i niekoniecznie łatwo będzie podjąć decyzję, o jaką decyzję złożyć pozew. W tym wypadku warto skontaktować się z profesjonalistą, który udzieli porady i podpowie jak rozwiązać sprawę.

Warto też pamiętać, że sędzia może zmienić decyzję i pomimo wniosku o brak orzeczenia o winie, orzec winę jednej ze stron. Sytuacja jest skomplikowana i tak naprawdę każdy z przypadków jest inny, jednak należy mieć to na uwadze podczas przygotowań do rozwodu. Jest to jeden z powodów, dlaczego warto przygotować odpowiednie dowody na rozpad małżeństwa.

Jak widać proces rozwodowy, jest bardzo skomplikowany i wymaga wiele uwagi. Dlatego wiele osób decyduje się na pomoc adwokata lub radcy prawnego. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które sprawia, że podczas tej przykrej rozprawy uda się uniknąć dodatkowego i zbędnego stresu.

Jak znaleźć odpowiednią osobę? Jedną z opcji jest wyszukanie takiej osoby w Internecie. Wystarczy wpisać frazy podobne do: Adwokat Katowice, kancelaria adwokacka Katowice, prawnik Katowice, czy Kancelaria prawna Katowice. Oczywiście w miejsce Katowic należy wstawić własne miasto. Można wtedy trafić na stronę podobną do https://adwokat-wroclaw.biz.pl/katowice/, gdzie znajdują się dokładne informacje o danej osobie i w jakich dziedzinach prawa się specjalizuje. Warto wybierać człowieka, który zajmuje się prawem rodzinnym.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.