Wiadomości z Katowic

Jak samemu zaimpregnować kostkę brukową?

 • Dodano: 2020-07-06 10:45

Impregnacja kostki brukowej zamiast malowania to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli podjazd lub ścieżka nie są w bardzo złym stanie i wystarczy lekko je odnowić. Można to zrobić samodzielnie - nie trzeba wołać fachowców, ponieważ impregnacja jest bardzo prosta. W poniższym artykule znajdziesz garść informacji nie tylko na temat na temat tego, jak wykonać ją samemu, ale również dowiesz się, jakich impregnatów użyć oraz poznasz zalety impregnacji kostki brukowej.

Impregnat do kostki brukowej - jaki wybrać?

Podstawowym zadaniem impregnatu do kostki brukowej jest zabezpieczenie jej porowatej struktury przed zbyt szybkim wnikaniem zabrudzeń oraz ochrona powierzchni przed warunkami atmosferycznymi typu opady, promienie UV czy zmiany temperatur. W naszej ofercie znajdziesz:

 • impregnaty zwykłe;
 • impregnaty barwiące;
 • impregnaty dające efekt “mokrej kostki”.

Ich działanie jest takie samo, różnica polega na efekcie końcowym. Impregnat do kostki brukowej zwykły jest bezbarwny; barwiący ma określony kolor i może zastąpić farbę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że po wyschnięciu impregnatu barwiącego naturalna struktura kostki będzie bardziej widoczna niż po malowaniu. Natomiast tzw. impregnat mokra kostka daje wrażenie, jakby podjazd czy ścieżka były zroszone wodą. 

Czemu impregnacja kostki brukowej jest ważna?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, po co impregnować kostkę, musisz wiedzieć, że zabieg ten:

 • dzięki właściwie dobranym składnikom zawartym w impregnacie, pozwala na prawidłową renowację;
 • chroni kostkę przed czynnikami atmosferycznymi typu deszcz, śnieg czy mróz;
 • zwiększa odporność kostki na uszkodzenia mechaniczne;
 • dzięki silnie przylegającym cząsteczkom zawartym w impregnacie, tworzy zwartą i odporną na eksploatację strukturę;
 • zabezpiecza kostkę przed powstawaniem zanieczyszczeń biologicznych takich jak mech;
 • tworzy powłokę, która odbija promienie słoneczne, co chroni przed blaknięciem koloru i daje niesamowity efekt wizualny;
 • tworzy warstwę ochronną, która utrzymuje się przez długi czas;
 • daje estetyczny kolor (w przypadku impregnatów barwiących). 

Impregnacja kostki krok po kroku

Przystępując do impregnacji kostki brukowej, należy:

 1. Dokładnie wyczyścić jej powierzchnię z zabrudzeń i zanieczyszczeń biologicznych, takich jak plamy oleju czy mech, czyli dokładnie umyć kostkę, na przykład za pomocą myjki ciśnieniowej.
 2. Jeśli zabrudzenie jest wyjątkowo trudne, warto użyć specjalnego środka do czyszczenia kostki brukowej. 
 3. Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiedniego impregnatu do kostki, najlepiej z linii PAD FLEGEN. 
 4. Jeśli Twój chodnik lub podjazd jest poszarzały i wyblakły, możesz użyć impregnatu barwiącego do kostki brukowej, który nada mu nowy, oryginalny kolor i zabezpieczy powierzchnię przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Co jest potrzebne do impregnacji kostki brukowej?

Oprócz naszego impregnatu do kostki brukowej, który zabezpieczy jej powierzchnię przed wcześniej wymienionymi czynnikami, przedłuży żywotność i sprawi, że przez naprawdę długi czas nie będzie trzeba powtarzać tej czynności, należy przygotować jeszcze odpowiedni sprzęt i akcesoria. Ponieważ przed impregnacją kostka wymaga umycia, trzeba przygotować węża ogrodowego (ewentualnie myjkę ciśnieniową) i szczotkę. Do właściwej pracy potrzebne będą duży wałek z przedłużką lub - jeśli powierzchnia jest naprawdę spora - agregat malarski (lub inny opryskiwacz) oraz pędzel do trudno dostępnych miejsc. Rozumiemy jednak, że nie każdy dysponuje agregatem, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej wypożyczalni lub zapoznania się z ofertą agregatów do natryskowego nakładania impregnatu z naszego sklepu.
 

Wiesz już, jak samodzielnie zaimpregnować kostkę brukową. Mamy nadzieję, że po lekturze powyższego artykułu rozumiesz, jak ważny jest to zabieg i że nie bez znaczenia jest impregnat, jakiego użyjesz. Kostka brukowa to wdzięczy i trwały materiał, dlatego też cieszy się tak dużą popularnością. Jednak aby cały czas wyglądała estetycznie i była bezpieczna dla użytkowników, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.