Wiadomości z Katowic

Jak urządzić łazinkę?

  • Dodano: 2022-02-02 08:30, aktualizacja: 2022-02-02 08:35

Urządzenie mieszkania potrafi być problematyczne, zwłaszcza gdy chce się utrzymać stylistykę wszystkich pomieszczeń w jednym tonie. Paradoksalnie jednym z najtrudniejszych do zaprojektowania pomieszczeń jest łazienka. Ta zazwyczaj jest niewielka i trzeba pogodzić ze sobą oczekiwania z rzeczywistością. Funkcjonalność staje na pierwszym miejscu, a o tą można zadbać na wiele sposobów. W tym artykule chcemy skupić się na tym, jak zaprojektować łazienkę, wykorzystując maksymalnie ergonomię pomieszczenia przy jednoczesnym zachowaniu komfortu.

Wanna czy prysznic?

Prawda jest taka, że nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie - zarówno wanna, jak i prysznic mają swoje zalety i wady. Kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca od wanny i pozwala zaoszczędzić wodę, ale z kolei wanna oferuje relaksującą kąpiel i wypoczynek niczym w SPA. Co zatem zrobić? Wybierz to rozwiązanie, które będzie dla ciebie praktyczniejsze i lepiej dopasuje się  do wymiarów Twojej łazienki. Zwróć jednak uwagę na własną wygodę - lepiej wybrać mniejszą kabinę prysznicową i móc brać prysznic w komfortowych warunkach, niż wybrać wymarzoną wannę, która jest zbyt wąska i krótka. 

Wybierz funkcjonalne meble łazienkowe

Meble łazienkowe są bardzo ważne - to właśnie w nich przechowujemy kosmetyki czy środki chemiczne służące do zachowania czystości w pomieszczeniu. W łazience doskonale sprawdzają się szafki podwieszane, które mogą zawisnąć nad umywalką, pralką czy pod lustrem. Łazienki w blokach z racji na swoje wymiary powinny być wyposażone w funkcjonalne rozwiązania, dlatego czasem lepiej wybrać jedną szafkę, która idealnie wpasuje się w ścianę i pomieści wszystko, niż kupować dwie czy trzy mniejsze szafki i rozmieszczać je w różnych miejscach łazienki. Innym wyjściem jest umywalka meblowa, czyli inaczej mówiąc szafka z umywalką. Jest to niezmiernie praktyczne rozwiązanie, które łączy funkcje umywalki i przechowywania niezbędnych przedmiotów w łazience.

Aranżacja łazienki

Istotną rolę w projekcie odgrywają elementy dekoracyjne i gra światłem. Nie mają one żadnego wpływu na zwiększenie funkcjonalności pomieszczenia, ale oddziałują na odczucia estetyczne i pozwalają wizualnie powiększyć pomieszczenie. Odpowiednie wykorzystanie luster sprawia, że łazienka w naszych oczach zyskuje na metrażu i jest dużo bardziej przestronna.

W małych łazienkach zachęcamy do stosowania jasnych barw dobrze odbijających światło. Najbardziej neutralne kolory takie jak biel doskonale sprawdzą się w tej roli. Istotne przy tym jest zastosowanie zimnego światła, które dodatkowo rozświetli łazienkę w sposób jaki byśmy oczekiwali.

Przy aranżacji dobrze jest również pomyśleć o armaturze łazienkowej, która również powinna być minimalistyczna.

Jakie pułapki na nas czekają?

Powiedzieliśmy o kilku aspektach, na które należy zwrócić uwagę przy projektowaniu łazienki, więc to czego należy unikać będzie ich odwrotnością:

  • Unikaj ciemnych barw – w ten sposób nie pomniejszyć optycznie łazienki i unikniesz problemu związanego z jasnością pomieszczenia.
  • Nie przesadzaj z dekoracjami – jeżeli lubisz dekoracje to wybieraj takie, które nie kolidują z przestrzenią użytkową.
  • Mniej znaczy lepiej – ogranicz się wyłącznie do najpotrzebniejszego wyposażenia. Bardzo łatwo można stworzyć wrażenie przytłoczenia i pogorszyć funkcjonalność łazienki.

Stworzenie idealnej łazienki nie jest proste, należy przemyśleć nie tylko jej aranżację, ale również zdecydować się na konkretne wyposażenie. Posiadamy sporo polskich firm zajmujących się produkcją sprzętu łazienkowego wysokiej jakości. Produkty rodzimych producentów znajdziesz w sklepie internetowym plytkilazienki.pl. Czekają tam na Ciebie atrakcyjne ceny i profesjonalna obsługa - zachęcamy do sprawdzenia.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Tośka

    Moja łazienka nie jest jakaś duża, więc trochę musiałam się nagłówkować, żeby ją funkcjonalnie urządzić. Zrezygnowałam z bidetu, żeby zmieściła się wanna, ale za to kupiłam deske myjącą uspa, więc w sumie dobrze na tym wyszłam. Potrzebuje jeszcze tylko dokupić kilka gadżetów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.