Wiadomości z Katowic

Jak wybrać klimatyzator do biura?

  • Dodano: 2021-10-26 12:15

Chcesz zagwarantować swoim pracownikom komfortowe warunki do pracy biurowej, a tym samym poprawić ich samopoczucie, a co za tym idzie – produktywność? Jednym z najbardziej oczywistych kroków, szczególnie w okresie letnim, jest montaż klimatyzacji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzatora do przestrzeni biurowej.

Wybieramy klimatyzator do biura – te aspekty weź pod uwagę

Duży wybór klimatyzatorów umożliwia możliwie najlepiej dostosować klimatyzator do warunków biurowych, tj. powierzchni biura, rozkładu pomieszczeń i ich ekspozycji na światło słoneczne. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego urządzenia należy bardzo dokładnie rozważyć – od doboru właściwego klimatyzatora zależą jego wydajność i ostateczne koszty eksploatacji. Przed dokonaniem wyboru urządzenia pod uwagę należy wziąć takie kwestie, jak:

  • metraż przestrzeni biurowej;
  • liczba, kształt i rozmieszczenie pomieszczeń;
  • nasłonecznienie przestrzeni, czyli powierzchnię okien i ekspozycję na konkretny kierunek;
  • ilość sprzętu elektronicznego, ogrzewającego powietrze w przestrzeni biurowej;
  • liczbę pracowników, przebywających na co dzień w biurze.

Jaką moc powinien mieć klimatyzator do biura?

Zasadniczo przyjmuje się, że efektywne chłodzenie pomieszczeń możliwe jest, kiedy 1 kW mocy przekłada się na 10 m2 pomieszczenia. Nie bez znaczenia pozostają jednak wymienione wyżej zmienne, dlatego też w odpowiedniego urządzenia powinien pomóc wykwalifikowany specjalista – klimatyzację w Katowicach do przestrzeni biurowych, domów i mieszkań zamontujesz z firmą DG Cold.

Dobór odpowiedniej mocy jest kluczowy, bowiem wpływa nie tylko na skuteczność chłodzenia pomieszczeń. Klimatyzator o zbyt małej mocy będzie musiał pracować na pełnych obrotach, przez co będzie zużywał więcej energii, co z kolei podniesie rachunki za prąd. Urządzenie o zbyt dużej mocy także podniesie rachunki, a ponadto będzie stanowiło znacznie droższą inwestycję.

Klimatyzator do biura – split czy multisplit?

Zasadniczo możemy podzielić klimatyzatory na dwa rodzaje – split i multisplit. Czym się różnią?

  • Klimatyzator split to system składający się z jednego urządzenia wewnętrznego i jednego urządzenia zewnętrznego. Najczęściej sprawdzają się przy chłodzeniu jednego pomieszczenia, dlatego często wykorzystuje się je w przestrzeniach typu open space.
  • Klimatyzator multisplit zawiera jedno urządzenie zewnętrzne, będące w stanie skutecznie ochłodzić kilka pomieszczeń, dlatego dobrze sprawdza się w rozbudowanych biurach, np. zajmujących znaczną część piętra biurowca.

Właściwy dobór klimatyzatora to nie tylko gwarancja efektywnego chłodzenia powietrza wewnątrz, ale też optymalizacji kosztów eksploatacji urządzenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.