Wiadomości z Katowic

Jak wybrać najlepsze markizy na taras i balkon?

  • Dodano: 2022-06-13 10:45

Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają osłonić od słońca taras lub balkon. Jednak zanim wybierzesz osłonę, zastanów się, czy jest ona nie tylko estetyczna, ale także praktyczna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Jakie cechy powinna mieć idealna markiza? Sprawdź!

Balkon i taras to miejsca stanowiące małe oazy. To tam można oddać się zasłużonemu relaksowi w letnie dni i wieczory. Dlatego wiele osób chce urządzić swoją przestrzeń tak, aby wygodnie i przyjemnie spędzało się tam czas – w różnych warunkach pogodowych. Niezależnie od tego, czy dysponujesz sporym tarasem, czy niewielkim balkonem, przyjemnie jest usiąść na świeżym powietrzu z książką lub laptopem. Rozwiązaniem, które pomoże uchronić się przed prażącym słońcem i lekkim deszczem, są markizy. Dzięki nim możesz bez obaw zorganizować imprezę na tarasie lub spędzać czas z rodziną. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru osłony tarasu.

Możliwość dostosowania do warunków

Najważniejszą cechą, na jaką trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru markizy, jest jej przydatność w różnych warunkach atmosferycznych. Do najpopularniejszych obecnie markiz należą:

  • markizy bez kasety,
  • markizy z półkasetą,
  • markizy kasetowe.

Markizy, które mogą być zwijane w kasecie lub półkasecie są zdecydowanie bardziej praktyczne, niż prostsze modele. Zwijane markizy pozwalają decydować o intensywności nasłonecznienia tarasu i mieszkania – można je rozwijać lub zwijać w zależności od pogody i opadów. Składanie markizy może być wykonywane ręcznie lub za pomocą elektrycznego napędu. Ta pierwsza opcja może sprawdzić się w przypadku małych powierzchni, dla większych tarasów i balkonów lepszym rozwiązaniem będzie zdalne sterowanie. Jednak również wtedy warto mieć możliwość manualnego złożenia markizy – przyda się w przypadku awarii zasilania lub zgubienia pilota.

Parametry techniczne

Warto także zwrócić uwagę na parametry materiału, z którego wykonane są markizy. Najlepsze będą takie, które posiadają odpowiednią wodoodporność. Istotnym parametrem jest także to, czy markiza chroni przed promieniowaniem UV, które w dużych dawkach może być niekorzystne dla zdrowia. Solidne, wytrzymałe materiały sprawiają, że markiza będzie mogła służyć przez długie lata– generuje to oszczędność czasu i pieniędzy. 

Estetyka

Ważne są także względy estetyczne – balkon lub taras to miejsce, które często jest bardzo dopracowane pod tym kątem. Kolor i faktura materiału i elementów konstrukcyjnych muszą pasować zarówno do elewacji, jak i do stolarki okiennej. Dzięki temu można uzyskać estetyczną spójność i nowoczesny wygląd przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór markizy, którą można pomalować na dowolny kolor. Lepiej wybrać rozwiązanie, które w najwyższym stopniu spełnia wymagania techniczne, niż kierować się jedynie wyglądem.

Inteligentne systemy zabezpieczające

Silny wiatr może uszkodzić nawet najbardziej solidną markizę. Szczególnie dotkliwy jest on zwykle na wyższych kondygnacjach lub w przypadku samotnych, nieosłoniętych domów. Dlatego nowoczesne modele niekiedy mają mechanizm, który automatycznie zwija markizy w przypadku silnego wiatru. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pomaga zapobiec uszkodzeniom.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.