Wiadomości z Katowic

Jakie narty zjazdowe kupić?

  • Dodano: 2021-02-12 08:30, aktualizacja: 2021-02-12 08:45

Znam osoby, które nie zakochały się w nartach i stwierdziły, że to nie dla nich. Jednak zdecydowanie większa liczba osób, która choć raz spróbowała chce spędzać na stoku większa liczbę godzin i z utęsknieniem wyczekuje sezonu zimowego. Mamy to szczęście, że dysponujemy sporym pasmem gór pozwalającym na bezpieczną naukę jazdy na nartach oraz mamy możliwości się nieco wyszaleć na trudniejszych stokach. Gdy pierwszy sezon minie, wiele osób rozważa wystartowanie w nowym sezonie z własnym sprzętem narciarskim. Przemawia za tym czas spędzony w wypożyczalni nart oraz na dłuższą metę koszty, co prawda trzeba spędzić na stoku trochę czasu, żeby sprzęt w pełni się zwrócił, ale prędzej czy później to nastąpi. Najczęściej na samym początku kupujemy narty zjazdowe i to właśnie o nich chcemy dzisiaj porozmawiać. 

Jak wybierać nart zjazdowe?

Wybierając narty zaczynaj od długości. Znajdziesz wiele poradników mówiących, że musisz zastanowić się nad swoją techniką, ale jako osoba początkująca nie masz pojęcia jaką masz jeszcze technikę. Co prawda na bazie 100 zjazdów można stwierdzić czy raczej interesuje nas jak najszybsze dostanie się z góry na dół czy dynamiczne skręty, ale na początkach najlepiej celować w narty uniwersalne. Podstawowa zasada mówi, że długość narty wpływa na jej stabilność, wiadomo większa powierzchnia przylega do stoku, pozwala to lepiej kontrolować narty przy dużych prędkościach. Z drugiej stron długie narty gorzej wypadają przy skrętach, do których należy włożyć więcej siły a i promień skrętu jest większy.

Im mniejsze narty kupisz tym niższe będzie osiągać prędkości na stoku, zasadniczo tego typu rozwiązanie jest polecane początkującym, ale naszym zdaniem od razu przyzwyczajać się do standardowych długości. Dobrą praktyką w przypadku osób początkujących będzie kupowanie nart niższych od nas o około 15 cm. Mężczyźni powinni szukać nart do wysokości nosa a kobiety brody.

Drugim czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę to szerokość nart. Wiele wypożyczalni posiada w swojej ofercie jeszcze stare rodzaje nart, które posiadają stałą szerokość, ale obecnie praktycznie standardem są narty carvingowe inaczej nazywane taliowanymi. Pozwalają na bardziej dynamiczną jazdę i choć to subiektywna opinia polepszają doznania z jazdy.

Zasadniczo długość i szerokość nart zjazdowych odgrywa kluczową rolę przy wyborze sprzętu dla siebie. Do tego dochodzi sztywność i twardość, ale tym tematem warto zainteresować się szczególnie gdy będzie się już trochę bardziej zaawansowanym narciarzem.

Producenci nart zjazdowych

Wiesz już jak wybierać narty, a warto powiedzieć jeszcze parę słów o ważnym czynniku jakim jest renoma producenta zestaw nart, który kupujesz. Na rynku istnieje sporo firm, ale w dobrych sklepach narciarskich spotkasz narty wyprodukowane tylko przez określonych producentów. Najczęściej są to Atomic, Salomon, Volkl czy Blizzard, czyli producenci sprawdzeni na rynku z wieloletnią historią. Produkty tych marek nie są najtańsze, ale gwarantują wysoką jakość, w przypadku nart zjazdowych nie warto eksperymentować z nieznanymi producentami, gdyż narty mogą nie nadawać się do jazdy już po sezonie czy dwóch. Jeżeli poszukujesz sprawdzonego sklepu narciarskiego z dobrymi cenami na narty zjazdowe sprawdź koniecznie:

https://www.skisport.com.pl/narty-zjazdowe
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.