Wiadomości z Katowic

Jakie są różnice pomiędzy kredytem, a pożyczką?

  • Dodano: 2021-09-24 09:15, aktualizacja: 2021-09-27 09:21

Termin pożyczka oraz kredyt bywa w potocznej mowie używany zamiennie. Niemniej jednak w rzeczywistości są to dwa, zupełnie różne produkty finansowe. Co warto o nich wiedzieć? Jakie występują pomiędzy nimi różnice?

Kto udziela kredytu, a kto pożyczki?

Podmiotem uprawnionym do udzielania kredytów jest jedynie bank, natomiast pożyczki może udzielić nam także firma pożyczkowa, a nawet osoba prywatna bądź podmiot, którego podstawową działalnością nie jest udzielanie pożyczek. W wielu ofertach, szczególności firm pożyczkowych, znaleźć można słowo "kredyt". Niemniej jednak w rzeczywistości mowa o pożyczce, a nie o kredycie w ścisłym tego słowa znaczeniu. Kredyt, jako produkt finansowy, regulowany jest bowiem przez Prawo Bankowe, natomiast pożyczka została uregulowana w Kodeksie Cywilnym. 

Na jaką kwotę i na jakich warunkach?

Zarówno kredyt, jak i pożyczka mogą zostać udzielone na dowolną kwotę. Niemniej jednak przyjęło się, że kwoty kredytu z reguły są wysokie - mogą posłużyć na przykład do sfinansowania zakupu domu lub mieszkania. Tymczasem kwota pożyczki zwykle nie przekracza kilkunastu tysięcy złotych, choć są i firmy pożyczkowe, które oferują pożyczenie kilkuset tysięcy złotych. Kredyt i pożyczka udzielane są na nieco innych warunkach, co wynika z faktu, iż udzielają ich inne podmioty. Aby uzyskać kredyt, należy wykazać się wysoką zdolnością kredytową.

Wpływają na nią między innymi:

  • wysokość dochodów,
  • rodzaj źródła dochodu,
  • historia kredytowa,
  • niezaleganie z zapłatą innych zobowiązań finansowych,
  • ogólna sytuacja życiowa lub majątkowa.

Im wyższa wartość kredytu, o który się ubiegamy, tym większą zdolnością kredytową musimy się wykazać. W przypadku pożyczki kryteria oceny są nieco inne - dotyczy to zwłaszcza pożyczek pozabankowych. Jeśli ubiegamy się o pożyczkę w banku, to tak jak w przypadku kredytu, będziemy musieli wykazać się pewną zdolnością kredytową. Tymczasem firmy pozabankowe stosują bardziej liberalną politykę w stosunku do swoich klientów. Zaś ustalenia dotyczące warunków finansowania pomiędzy dwoma, niezależnymi podmiotami, są zupełnie dowolne. Więcej na temat kredytów, pożyczek oraz innych produktów finansowych możemy dowiedzieć się na stronie Financer Polska. Tam też porównamy oferty pożyczek czy kredytów. 

Cel i forma umowy

Pieniądze pochodzą z kredytu należy przeznaczyć na ściśle określony cel. Wyjątkiem od tej reguły jest otwarta linia kredytowa, która w gruncie rzeczy też stanowi pewną formę kredytu. Tymczasem pieniądze pochodzące z pożyczki możemy przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Inna będzie również forma, w jakiej musi zostać zawarta umowa pomiędzy dwoma podmiotami. Otóż w przypadku kredytu umowa zawsze jest sporządzana na piśmie, w dwóch kopiach - po jednej dla każdej ze stron. Umowa pożyczki, której kwota nie przekracza 1000 zł, może mieć dowolną formę. Jeśli kwota pożyczki przekracza 1000, to - co do zasady - powinniśmy zawrzeć umowę w formie pisemnej. Co więcej, umowa pożyczki w pewnych przypadkach podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.