Wiadomości z Katowic

Jakie schorzenia leczy ortopeda?

  • Dodano: 2020-02-25 11:30

Każda specjalizacja odpowiada za określone stany chorobowe, leczy konkretne przypadki, zajmuje się określonymi grupami osób. Jeśli w grę wchodzi ortopedia, to bez wątpienia jest to specjalizacja, która stanowi szereg różnego rodzaju stanów chorobowych, obejmujących różnego rodzaju problemy. Zajmuje się ona przede wszystkim leczeniem urazów, jak również i złamań kości, a także wszelkich problemów związanych z kręgosłupem oraz całym aparatem ruchu. Wybierając odpowiedniego ortopedę, należy skupić się w sposób szczególny na postawieniu na profesjonalistę, a więc na osobę, która się zna na swojej pracy i która jest w stanie zaoferować nam najwyższą jakość usług.

W tym artykule chcemy dogłębnie skupić się na temacie ortopedii jako dziedziny i dokładnie napisać, kiedy z pewnością taki lekarz ortopeda będzie dla nas koniecznością.

Aparat ruchu obejmuje niezwykle duży obszar leczenia, jeśli w grę wchodzą bowiem różnego rodzaju przypadłości. Ortopeda Szczecin ortho-expert.pl nie zajmuje się bowiem tylko diagnozowaniem i leczeniem układu kostnego, ale także mięśni, stawów oraz więzadeł, a więc tego wszystkiego, co powoduje, że możemy się poruszać. Ortopeda Szczecin bada także wady postawy, wszelkie pojawiające się zmiany zwyrodnieniowe, uszkodzenia nerwów, nowotwory związane z układem ruchu czy nawet choroby metaboliczne, które ze sprawną pracą układu się wiążą. Specjalizacja ta jest niebywale szeroka i aby zostać naprawdę bardzo dobrym specjalistą, trzeba posiadać ogromną wiedzę obejmującą bardzo szeroki zakres ludzkiego ciała i wszystkiego, co z tym wszystkim się wiąże.

Kiedy konieczna jest wizyta u ortopedy?

Do lekarza danej specjalizacji wybieramy się wtedy, gdy coś nam dolega, gdy coś nas boli, gdy coś powoduje dyskomfort lub niemożliwość wykonywania określonych czynności. Podobnie jest w przypadku lekarza ortopedy, aczkolwiek nie zawsze musi nas coś boleć, by taka wizyta okazała się być koniecznością. W większości przypadków pacjentami są osoby, które doświadczyły różnego rodzaju urazów układu ruchu. Mogą to więc być złamania kończyn, zwichnięcia stawów, skręcenia kostki. Bardzo często do ortopedy zgłaszają się osoby z bólami i stanami zapalnymi dotyczącymi kręgosłupa, a także stawów, mięśni i ścięgien. Jeśli nie doświadczyliśmy żadnych urazów, a mamy problemy z ruchomością w stawach, gdy występują obrzęki lub bóle stawowe, albo słyszymy niepokojące nas trzaski, to z pewnością ortopeda powinien być lekarzem, do którego udamy się w pierwszej kolejności.

Zakres działań w pracy lekarza ortopedy

Chcąc opisać wszystko, czym zajmuje się lekarz ortopeda, trudno byłoby opisać wszelkie kwestie, które dotyczą chorób i problemów z układem ruchu. Lekarz ten na pewno diagnozuje i leczy, ale także wraz z nim można postawić na odpowiednią profilaktykę, szczególnie cenną wśród małych dzieci. Głównymi zadaniami takiego specjalisty są wszelkie złamania i skręcenia, a także stłuczenia i zwichnięcia. Kolejnymi z problemów są choroby zapalne kości i stawów, a także wady wrodzone, schorzenia kręgosłupa, wady postawy, nowotwory kości. Ortopeda Szczecin zajmuje się również takimi przypadkami, jak choroba Scheuermanna, przykurcz Dupuytrena i choroba Olliera. Chorób i bólów dotyczących układu ruchu jest naprawdę bardzo dużo, dlatego też każdy ortopeda posiada niezwykle szeroką wiedzę, którą często musi wykorzystać wielotorowo na różnych płaszczyznach.

Jak wygląda wizyta u lekarza ortopedy?

Jeśli decydujemy się na wizytę u lekarza ortopedy, to rzeczą nadrzędną jest niewątpliwie to, abyśmy wybrali specjalistę w swoim fachu, któremu będziemy mogli w pełni zaufać i który będzie w stanie nam pomóc. Na początku podczas samej wizyty, lekarz musi przeprowadzić z pacjentem niezbędny szczegółowy wywiad, tak, aby mógł się on wszystkiego dowiedzieć i aby był w stanie na podstawie zebranych informacji, a następnie samego badania, postawić odpowiednią diagnozę i jednocześnie dobrać stosowne leczenie. Pacjent musi poinformować lekarza o przebytych chorobach, jak również i urazach.

W większości przypadków lekarz na podstawie badania ręcznego, nie jest w stanie wyciągnąć zbyt wielu wniosków, dlatego też konieczne są badania RTG, które są w stanie powiedzieć mu zdecydowanie więcej. Często wykonuje się również badanie USG, tomografię komputerową, czy też rezonans magnetyczny. Czasami zdarza się tak, że ortopeda zleca również wykonanie artroskopii i atrografii. W zależności od konkretnego problemu, takie też stosuje się formy badań, aby móc postawić trafną diagnozę i by rozpocząć jak najbardziej trafne leczenie.

Podsumowanie

Jeśli chcemy wybrać odpowiednią formę leczenia, jeśli chcemy dojść do sprawności po przebytym urazie, jeśli chcemy bólom kręgosłupa lub stawów powiedzieć stanowcze nie, to z całą pewnością wybór odpowiedniego lekarza ortopedy stanowi tutaj element nadrzędny, na jakim należy w pełni się skupić. Tylko bowiem w taki sposób mamy szansę powrotu do pełnej sprawności i do życia takiego, o jakim zawsze marzyliśmy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.