Wiadomości z Katowic

Kierowco, to może ustrzec Cię przed wypadkiem!

  • Dodano: 2020-01-23 16:15

Przyjęło się, że okulary przeciwsłoneczne to modny dodatek do letniego stroju. Okazuje się, że nie warto jednak zapominać o nich również w porze zimowej, szczególnie gdy jesteśmy za kierownicą. Dlaczego okulary przeciwsłoneczne zimą to dobry sposób na podniesienie bezpieczeństwa na drodze?

Okulary przeciwsłoneczne zimą – potrzebne?

Okulary przeciwsłoneczne zimą są jak najbardziej potrzebne, zwłaszcza kierowcom. Jazda samochodem w zimie może być znacznie utrudniona głównie z powodu dwóch czynników:

  • słońce – kąt padania promieni słonecznych zimą często sprawia, że zamontowane w samochodzie osłony przeciwsłoneczne nie są w stanie zapewnić skutecznej ochrony oczu kierowcy. Zimowe słońce bywa szczególnie dokuczliwe wczesnym rankiem i w późnych godzinach popołudniowych.
  • śnieg – śnieg, z racji swojego białego koloru, stanowi doskonałe podłoże do odbijania promieni słonecznych. Odbite promienie UV prowadzą z kolei do efektu olśnienia, którego skutkiem może być nawet kilkusekundowa całkowita utrata widoczności przez kierowcę. Każdy taki moment jest niezwykle niebezpieczny, szczególnie, gdy pojazd prowadzony jest z dużą prędkością.

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców – jakie?

Kupując okulary przeciwsłoneczne z myślą o ich użytkowaniu podczas prowadzenia samochodu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich markę. Choć w mniemaniu wielu osób markowe okulary oznaczają jedynie wyższą cenę, warto mieć świadomość, że większość okularów przeciwsłonecznych z bazarów czy marketów wcale nie posiada filtra UV. W efekcie, okulary takie mogą uczynić więcej szkody niż pożytku. Każda ciemna soczewka powoduje znaczne rozszerzenie źrenic, a brak filtra UV skutkuje tym, że do oka dociera wówczas nawet 3 razy więcej promieni słonecznych niż podczas zwykłej ekspozycji oczu na słońce. Ważna jest także polaryzacja, która chroni przed efektem olśnienia oraz przed przemęczeniem wzroku, do którego dochodzi w skutek długiej ekspozycji na silne słońce.

Polaryzowane okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV można nabyć np. na Duosshop.pl. Warto zwrócić uwagę chociażby na okulary słoneczne Michael Kors, które oprócz doskonałej jakości wyróżniają się urzekającym designem.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.