Wiadomości z Katowic

Kominy systemowe - nowoczesne rozwiązania w technice grzewczej

  • Dodano: 2021-12-27 06:45, aktualizacja: 2021-12-27 06:56

Każdy budynek, w którym znajduje się kocioł, potrzebuje komina. Technika grzewcza poszła bardzo do przodu, dzięki czemu możemy korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań. Takim są właśnie kominy systemowe. Dlaczego warto je wybierać? Sprawdź w tym artykule!

Kominy systemowe - modułowość, która pozwala na szybie zbudowanie konstrukcji

Dotychczas inwestorzy, którzy stawiali w budynkach murowane kominy, musieli zaopatrzyć się w dużą dawkę cierpliwości. Takie konstrukcje powstają dość długo, wymagają zaangażowania i precyzji. Mimo to często dochodzi do nieprawidłowego wykonania, na czym cierpi budynek, urządzenie grzewcze oraz mieszkańcy. Z tego też powodu inwestorzy sięgają po nowoczesne rozwiązania. Kominy systemowe budowane są dziś w większości nowych domów, w których znajduje się kocioł.

Przewagą kominów systemowych nad tradycyjnymi, czyli murowanymi, jest ich modułowość. Tworzenie całej konstrukcji można porównać do budowy z klocków. Do dyspozycji montera są wszystkie gotowe elementy. Nie trzeba zatem oczekiwać na murowanie. Konstrukcję składa się, mocując ze sobą poszczególne elementy. To proces zdecydowanie szybszy, a także wygodniejszy.

Jakie są dostępne kominy systemowe?

Kominy systemowe zwróciły na siebie uwagę zarówno branży budowlanej, jak i inwestorów. Dostępne w sprzedaży modele, oferowane m.in. przez polskiego producenta - firmę Jawar, to:

Wykorzystując takie rozwiązania w swoim domu, ma się pewność, że konstrukcja jest pewna i wytrzymała. Na szczególną uwagę zasługuje wprowadzanie do kominów produkowanych przez firmę Jawar ceramiki izostatycznie prasowanej. Charakteryzuje się ona niską nasiąkliwością, a także odpornością na szoki termiczne, które w tradycyjnych rozwiązaniach mogą doprowadzić do niszczenia konstrukcji odprowadzającej spaliny.

Dlaczego warto wybierać kominy systemowe?

Murowane kominy były i są obecne w wielu budynkach. Jednak po wielu latach ich funkcjonowania można zauważyć, że pojawia się wiele problemów, które je trapią. Związane są one z trwałością takich konstrukcji, która ma ogromny wpływ na wydajność urządzeń grzewczych, a także bezpieczeństwo - domu oraz jego mieszkańców. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązania są wypierane przez kominy systemowe. 

Do zalet kominów systemowych zalicza się:

  • możliwość szybkiego zbudowania całej konstrukcji z uwagi na korzystanie z gotowych elementów i dostępność niezbędnych części w zestawie,
  • trwałość wynikającą z wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań (jak wspomniana ceramika izostatyczna),
  • bezpieczeństwo,
  • szczelność.

Podsumowanie

Kominy systemowe składają się z gotowych (prefabrykowanych) elementów. Dzięki temu czas realizacji ich budowy jest znacznie krótszy, niż w przypadku murowanych konstrukcji. Są przy tym trwałe i szczelne. Zapewniają warunki do prawidłowej pracy urządzenia grzewczego, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo budynku oraz osób, które w nim przebywają.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.