Wiadomości z Katowic

Komputer z dyskiem HDD i SSD, czyli co wybrać do firmy

  • Dodano: 2019-07-26 14:30

Przy laptopach i jednostkach stacjonarnych zawsze można znaleźć informację o pojemności dysku i wykorzystanej technologii. Do najpopularniejszych należą nośniki HDD i SSD. Różnica w ich pojemności jest zauważalna gołym okiem, lecz czy wiecie, dlaczego modele z linii premium czasem nie dysponują imponująco dużym dyskiem? W dalszej części wytłumaczyć różnicę, dzięki której łatwiej będzie Wam podjąć decyzję podczas inwestycji w sprzęt. Pamiętajcie, że świadomi klient to zadowolony klient. 

Niegdyś 60-120 GB dysku HDD 3,5” było marzeniem wszystkich graczy i informatyków. Obecnie ciężko spotkać komputer, który posiada mniej niż 1 TB (1000 GB). Dyski montowane w laptopach są mniejsze, ponieważ ich rozmiar wynosi 2,5”. Z każdym rokiem pojawiają się jednak produkty o większej pojemności, ilości obrotów na minutę (rpm) i niższej cenie.

Dysk HDD - duża pojemność i atrakcyjna cena

HDD, czyli z angielskiego hard disk drive. Jest to technologia wykorzystująca nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Najpopularniejsze rozwiązania w komputerach osób potrzebujących dużej powierzchni dyskowej, np. użytkowników domowych, grafików, muzyków, projektantów i montażystów wideo. Rozmiar dysków HDD w komputerach stacjonarnych wynosi 3,5”, natomiast w laptopach 2,5”. Obecnie największy model dla jednostek PC wynosi 16 TB, natomiast dla sprzętu mobilnego 4 TB. 

Przykładowa konfiguracja: Dell Inspiron 5570 w cenie 2980 zł, (na podstawie danych znalezionych na stronie https://gigam.pl/930-inspiron-5570):

  • procesor i5-8250U o prędkości 1,6-3,4 GHz,

  • 8 GB pamięci RAM DDR4,

  • karta graficzna AMD Radeon 530 2 GB,

  • dysk twardy 2 TB HDD. 


 

Dysk SSD - szybkość pracy i minimalizacja wagi oraz rozmiarów

SSD, czyli z angielskiego solid-state drive. Jest to półprzewodnikowy nośnik danych oparty na technologii flash. Ciekawostką jest fakt, że właściwie nie są one do końca dyskami, ponieważ w ich wnętrzu nie ma ani jednego elementu ruchomego, a jedynie drukowana płytka z wieloma kośćmi pamięci typu NAND. Są doskonałym wyborem do instalacji systemu operacyjnego, ponieważ minimalizują czas uruchomienia wszystkich aplikacji i procesów. 

Przykład: Windows 7 uruchomiony przy klasycznym dysku HDD 2 TB włączał się około 250-270 sekund. Gdy został zamontowany dysk SSD 512 GB, system był gotowy do pracy po około 30-35 sekundach. Są to jedynie dane poglądowe i przypominamy, że wszystko zależy również od pozostałych podzespołów oraz jakości samych dysków twardych.  

Wybraliście dysk SSD i chcecie cieszyć się błyskawiczną oraz płynną pracą? W takim razie Dell Inspiron 3579 w cenie 5500 zł będzie idealną propozycją. Oprócz dysku SSD 512 GB dysponuje on:

  • 16 GB pamięci RAM DDR4,

  • procesorem i7-8750H o prędkości 22-4 GHz,

  • przekątną ekranu 15,6 cala,

  • matrycą IPS Full HD z powłoką przeciwodblaskową,

  • wagą 2,35 kg. 

Połączenie obydwu technologii

W wielu konfiguracjach z serii premium (np. Dell Precision M3530), ale i popularniejszych seriach (np. laptopy Dell Vostro), można znaleźć zarówno dysk HDD i SSD. Czy takie połączenie jest satysfakcjonujące i warto za nie dopłacać? Wszystko zależy od oczekiwań użytkowników. Jeśli jesteście profesjonalnymi gamerami, youtuberami, grafikami lub zajmujecie się fotografią, montażem wideo lub obróbką dźwięku, potrzebujecie zarówno dużej pojemności na materiały, jak i szybkości działania oprogramowania. Nie ma nic bardziej frustrującego, niż pojawienie się komunikatu BRAK ODPOWIEDZI w połowie renderingu. 

Jak wykorzystać taki potencjał? Wszystkie aplikacji instalujecie na dysku SSD, a materiały i gotowe filmy lub piosenki na dysku HDD. Dzięki temu system operacyjny lub aplikacje będą ładować się w błyskawicznym tempie, a Wy zaoszczędzicie miejsce wydajnej pamięci FLASH. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.