Marzysz o własnym domu z tarasem, na którym można wypić poranną kawę? Lubisz zapraszać znajomych i organizować przyjęcia, ale Twoje dotychczasowe mieszkanie jest zbyt małe, a może powiększyła Ci się rodzina i przeraża Cię perspektywa przekazania Twojej sypialni do dyspozycji dzieci?
Wielu osobom wizja własnego domu wydaje się nieosiągalna ze względu na wysokie koszty związane z jego zakupem lub budową. Aby spełnić swoje marzenia, żyć wygodniej w przestrzeni, którą możesz samodzielnie zaprojektować, rozważ zaciągnięcie kredytu hipotecznego na budowę domu.
Kredyt na budowę domu - dostępne opcje finansowania
Decydując się na budowę domu, należy dokładnie skalkulować koszt całej inwestycji, wybrać projekt i przygotować kosztorys budowy domu. Ważna kwestia dotyczy działki, na której wybudujesz dom. Jeśli już ją posiadasz, to będziesz potrzebował zdecydowanie niższych środków na całą inwestycję. Najkorzystniejszą opcją finansowania jest kredyt budowlano-hipoteczny na budowę domu, który pozwoli na kompleksowe sfinansowanie wszystkich jej etapów od zakupu działki i wyboru projektu aż do wyposażenia domu i wykończenia wnętrz.
Kredyt budowlano - hipoteczny na budowę domu
Kredyt budowlano-hipoteczny nazywany również kredytem na budowę domu charakteryzuje się tym, że w okresie, kiedy trwa budowa domu, jest to typowy kredyt budowlany, co oznacza, że kredyt na budowę domu wypłacany jest w transzach. W chwili kiedy budowa domu zostaje zakończona i dom zostaje oddany do użytkowania, finansowanie zmienia się w kredyt hipoteczny, a na kredytowanej nieruchomości zostaje założone zabezpieczenie w postaci hipoteki.
Kredyt na budowę domu – na co zwrócić uwagę
Wnioskując o kredyt na budowę domu, należy dokładnie zaplanować poszczególne etapy budowy domu oraz określić harmonogram prac budowlanych, ponieważ to na podstawie kosztorysu budowy i harmonogramu prac będą wypłacane kolejne transze kredytu.
Jakie dokumenty są wymagane do kredytu na budowę domu?
Oprócz standardowych dokumentów, potwierdzających dane osobowe oraz zdolność kredytową, należy przedstawić m.in. pozwolenie na budowę domu, dokument potwierdzający własność działki, wypis i wyrys z ewidencji gruntów i wyżej już wspomniany projekt budowlany, harmonogram prac, dziennik budowy oraz kosztorys budowy sporządzony na druku banku (więcej o kredycie hipotecznym przeczytasz na stronie https://www.creditspace.pl/informacje/kredyt-hipoteczny-na-budowe-domu/).
Listę wymaganych dokumentów oraz oferty kredytu na budowę domu wygenerujesz automatycznie w portalu CreditSpace.pl. Przygotowane oferty zawierają informacje na temat poszczególnych kosztów wchodzących w skład całkowitego kosztu kredytu.
Kredyt hipoteczny marża, prowizja a oprocentowanie
Analizując poszczególne koszty kredytu hipotecznego, spotkasz się z takimi pojęciami jak: marża, prowizja oraz oprocentowanie. Wszystkie te składniki mają bezpośredni wpływ na całkowity koszt kredytu, dlatego warto wiedzieć, czym różni się marża, prowizja oraz od czego zależy wysokość oprocentowania.
Marża a oprocentowanie kredytu
Na oprocentowanie kredytu mają wpływ dwa elementy: marża, która jest wartością stałą i jest ustalana przez bank na etapie wnioskowania o kredyt oraz stopa referencyjna (aktualnie jest nią WIBOR). Stopa referencyjna jest wartością zmienną określaną przez Radę Polityki Pieniężnej. Wnioskując o kredyt hipoteczny, należy wybrać rodzaj oprocentowania stałego lub zmiennego.
Marża a prowizja co stanowi większy koszt kredytu?
Wysokość marży jest uzależniona od kwoty kredytu oraz jej stosunku do rzeczywistej wartości nieruchomości. Jeśli klient zadeklaruje chęć skorzystania z dodatkowych produktów bankowych takich jak konto, ubezpieczenie, inne produkty kredytowe lub oszczędnościowe marża może zostać obniżona przez bank. Prowizja stanowi jednorazowy koszt związany z uruchomieniem kredytu. Zazwyczaj wartość marży wynosi między 1% a 2% wartości kredytu. W perspektywie kilkudziesięciu lat warto rozważyć koszt poniesienia jednorazowej prowizji, dzięki czemu banki są skłonne również do obniżenia wartości marży. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, zwróć uwagę na zależność między marżą a prowizją.
Artykuł przygotowany przez CreditSpace.pl, platformę oferującą porównanie i wybór najlepszych kredytów on-line oraz bezpłatne wsparcie ekspertów.