Wiadomości z Katowic

Kto powinien uważać na uzależnienie od gier?

  • Dodano: 2023-06-27 10:45, aktualizacja: 2023-06-28 13:05

Panuje przekonanie, że grami komputerowymi interesują się głównie mężczyźni. Co ciekawe, w rzeczywistości jest to dalekie od prawdy. Proporcja kobiet i mężczyzn utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie od 10 lat. Zastanawiam się jednak: która z płci jest bardziej podatna na uzależnienie od gier?

Mężczyźni są bardziej podatni

Aby zrozumieć, kto jest bardziej narażony na rozwój uzależnienia, warto odwołać się do innego badania. Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przeprowadzili jedno z takich badań. W eksperymencie wzięło udział 815 osób obu płci w wieku od 18 do 35 lat. Oczywiście wszyscy grali w gry. Były to najpopularniejsze gry, które można zobaczyć na Ranking-Online.pl. Wyniki badania wykazały, że objawy uzależnienia od gier były wyraźniejsze u mężczyzn.

Ma to podłoże społeczne. Mężczyźni i kobiety inaczej radzą sobie ze stresem. Ci drudzy częściej szukają pomocy i wsparcia ze strony otoczenia. Mężczyźni są wychowywani do samodzielnego radzenia sobie z problemem. Dlatego są bardziej podatni na uzależnienie.

Warto zauważyć, że u podstaw powstawania uzależnienia leży nie tylko cecha płci. Może rozwinąć się u osoby, która zmaga się z samotnością, lękiem lub depresją. Dla wielu gry komputerowe stają się sposobem na odwrócenie uwagi od tego, co dręczy ich w środku.

Jakie są konsekwencje

Uzależnienie od gier komputerowych może objawiać się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Konsekwencjami rozwoju takiego problemu są

  • wycofanie się z życia społecznego;
  • utrata więzi z przyjaciółmi i rodziną;
  • utrata zainteresowania wcześniejszymi hobby.

Dlatego ważne jest, aby monitorować ilość czasu poświęcanego na gry komputerowe i czas spędzany na komputerze w ogóle. 

Czy warto zrezygnować z gier komputerowych?

Zaprzestanie grania jest najprostszym sposobem na pozbycie się uzależnienia lub wykluczenie prawdopodobieństwa jego rozwoju. Niektórzy twierdzą jednak, że gry komputerowe w racjonalnych dawkach mogą być korzystne. Z ich pomocą możliwe jest:

To również zostało udowodnione w różnych badaniach z udziałem ochotników. Jednak taki efekt można osiągnąć tylko w przypadku ustalenia pewnego limitu czasu spędzanego na komputerze.

Aby wykluczyć ryzyko rozwoju uzależnienia, konieczne jest wcześniejsze ustalenie limitów czasu trwania gry. W przeciwnym razie korzyści, jakie dana osoba uzyskuje podczas gry, stają się nieproporcjonalne do szkód, jakie ona przynosi.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.