Wiadomości z Katowic

Medycyna pracy dla pacjentów z Katowic

  • Dodano: 2021-05-21 09:30

Lekarz medycyny pracy jak sama nazwa wskazuje związany jest z badaniami pracowników, ale również co mniej oczywiste studentów i uczniów szkół specjalistycznych np. techników informatycznych. Na podstawie decyzji lekarza pacjent dostaje orzeczenie potwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu, albo orzeczenie informującej, że takie przeciwwskazania istnieją. W przypadku uczniów i studentów jest to informacja czy warto kształcić się w danym kierunku czy jednak aspekty zdrowotne skutecznie będą blokować karierę.

Medycyna pracy - obowiązek i przywilej

Medycyna pracy to szeroka dziedzina, która zajmuje się ochroną pracowników przed szkodliwymi czynnikami środowiskami występującymi w ich miejscach pracy. Do medycyny pracy zaliczamy również badania związane z diagnozowaniem i leczeniem chorób zawodowych. Zasadniczo wyróżniamy trzy typy badań z zakresu medycyny pracy: wstępne, okresowe i kontrolne.Badania obowiązują wszystkie grupy zawodowe, nieważne czy prowadzisz pojazdy mechaniczne jako kierowca, siedzisz za biurkiem jako informatyk czy obsługujesz gości w restauracji, musisz mieć aktualne badania. 

Badania wstępne wykonujemy podczas przyjmowania się do pracy albo zmiany stanowiska, na którym będziemy pracować. Badania okresowe należy wykonać przed upływem terminu ważności aktualnie posiadanych badań. Badania kontrolne są konieczne, gdy pracownik przez ponad 30 dni miał przerwę od pracy, która była wywołana aspektami zdrowotnymi. Badania wykonywane są przez lekarza medycyny pracy. . Lekarz dostaje od pracodawcy informację o tym na jakim stanowisku będziemy pracować, ta informacja zawarta jest na skierowaniu razem z danymi pracownika i informacjami o czynnikach szkodliwych.  W zależności od wpisanych czynników lekarz może także wykonać dodatkowe badania np. ocenę narządu wzroku, równowagi czy słuchu.

W przypadku gdy badania wykonywane są gdy jesteś chory, koniecznie zabierz ze sobą wyniki badań jeżeli takie posiadasz i poinformuj lekarza o swojej chorobie. Potraktuje wizytę w medycynie pracy, jak każdą normalną wizytę u lekarza. Ma ona na celu ochronę Twojego zdrowia, nikt nie chce Ci tam zaszkodzić więc nie ma sensu ukrywanie chorób. Może zdarzyć się tak, że nasze stanowisko pracy nie jest związane z szkodliwymi czynnikami i wtedy wizyta u lekarza trwa kilkanaście minut. Badania z zakresu medycyny pracy nie różnią się niczym od tradycyjnych badań. Do podstawowych badań, których możesz się spodziewać należy np. pomiar ciśnienia krwi czy osłuchanie klatki piersiowej. Czasami wymagane będzie pobranie krwi, wtedy jesteśmy informowani o tym, że np. mamy być na czczo. Każde badanie związane jest również z krótkim wywiadem podczas, którego odpowiadamy na pytania odnośnie chorób przewlekłych czy przyjmowanych leków.

To jak często będziemy odwiedzać lekarza medycyny pracy określa kodeks pracy. Spora część zawodów wymaga badań co 5 lat, ale zdarzają się również takie, które wymagają corocznych badań okresowych. 

W okolicach Katowic przeprowadzaniem badań medycyny pracy zajmuje się poradnia POST MEDICAL, w której można wykonać badania w mniej niż godzinę. Wiele osób obawia się długich kolejek i nie dobrych warunków oczekiwania na swoją kolej, w tym wypadku są to obawy bezpodstawne.

Podsumowując temat badań medycyny pracy, należy traktować je jako szansę na ocenę swojego stanu zdrowia. Wiele chorób rozwija się bezobjawowo i dowiadujemy się o nich gdy jest już za późno, albo można było uniknąć wielu dolegliwości, gdyby tylko regularnie się badało. Co istotne obowiązek pokrycia badań spoczywa na pracodawcy, tyczy się to również badań wstępnych, jeżeli ten unika odpowiedzialności to znak, że firma nie jest godna zaufania, skoro nie może zadbać odpowiednio o zdrowie swoich pracowników. Nie bój się spotkania z lekarzem i powodzenia w nowej pracy!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.