Wiadomości z Katowic

Na co zwrócić uwagę wybierając okna? 

  • Dodano: 2022-07-27 08:45, aktualizacja: 2022-07-27 11:38

Okna to ważny element każdego domu. Nie tylko powinny dobrze wyglądać, ale jeszcze spełniać odpowiednie normy w zakresie tłumienia dźwięku i izolacji cieplnej. Zanim zdecydujemy się na konkretną markę i rodzaj okna – sprawdźmy ich najważniejsze cechy, aby później nie żałować swojego wyboru. Od tego, jakie okna wybierzemy, będzie zależeć nasz komfort oraz wygoda życia przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Lepiej więc, aby był to dobry, a przede wszystkim świadomy wybór.

Rodzaje okien

Ze względu na typ okna możemy podzielić na: standardowe, balkonowe oraz połaciowe (dachowe). Te ostatnie występują w wersjach: obrotowej, uchylno-obrotowej i rozwieranej na boki. 

Jeżeli natomiast mamy na myśli materiał, z którego wykonane jest okno, to najczęściej spotkamy tu PVC – sztuczne tworzywo, drewno oraz od niedawna też aluminium. Pierwszy materiał jest najbardziej popularny i też najkorzystniejszy cenowo. Drewniane okna to klasyka, ale jeśli chodzi o porównanie do PVC to różnicę zauważymy głównie w wyglądzie, a nie w parametrach. Aluminiowe okna są lżejsze, ale też bardziej sztywne i wytrzymałe. Dzięki temu nie musimy się obawiać żadnych warunków atmosferycznych. Wiele osób uważa również, że okna aluminiowe są bardziej estetycznie niż te z PVC czy nawet drewniane. 

Które parametry warto wziąć pod uwagę?

Wybierając okna warto sprawdzić współczynnik przenikania ciepła. Chodzi tu o ilość ciepła przenikającą w ciągu godziny na jeden metr sześcienny, przy różnicy temperatury około jednego stopnia Celsjusza w płaskiej przegrodzie. Im wartość jest niższa, tym wyższa izolacyjność termiczna. 

Drugim ważnym parametrem jest przepuszczalność energii cieplnej – czyli inaczej współczynnik g. mówi on o przepuszczalności energii słonecznej, która pada na zewnętrzną część szyby i przechodzącą do pomieszczeń. Ten parametr musimy ocenić sami – zimą oczywiście im wyższy, tym będzie lepszy, bo ogrzeje nam „za darmo” pomieszczenie, niestety latem z tego samego powodu będzie nam sprawiał problemy. 
W każdym projekcie budowlanym będziemy mieć z automatu wstawione okna o średniej klasie przenikania ciepła i przepuszczalności energii cieplnej, ponieważ to minimum, które spełnia dopuszczalne prawem normy. 

Wybór na lata

Wybierając okna warto mieć w głowie dłuższą perspektywę niż najbliższy rok czy dwa lata. Niestety decydując się na konkretny produkt, podejmujemy decyzję na wiele lat (często nawet kilkadziesiąt) i ciężko ją będzie zmienić. To dlatego czasami warto zainwestować w droższą stolarkę, która zwróci się z czasem. Pewne kwestie przy remoncie domu można zmienić w łatwy sposób, ale są również takie, których wymiana pociągnie za sobą ogromne koszty. Jedną z nich są właśnie okna. Wybór w tym zakresie musi być od początku przemyślany. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem i parametrami technicznymi, a nie na przykład modą. 

Nie warto również oszczędzać na ekipie, która zajmuje się montażem okien. Nawet najlepsze i najdroższe okna na nic się zdadzą, jeśli nie będą osadzone zgodnie ze sztuką dobrego montażu. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z oknami niestandardowymi, na przykład na całą ścianę. 
 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.