Wiadomości z Katowic

Nauczyciel- zawód z przyszłością

  • Dodano: 2020-02-13 11:30

Niewątpliwie praca nauczyciela jest bardzo wymagająca, ale i daje dużo satysfakcji, a więc nie jest tylko zwykłym zawodem, lecz można uznać ją także za powołanie. Ale czy nauczyciel to zawód z przyszłością? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Nauczyciel uczy się całe życie

Aby zostać nauczycielem nie wystarczy tylko ukończenie studiów, ale niezbędne jest posiadanie właściwych cech psychicznych. Przede wszystkim trzeba być bardzo cierpliwym i empatycznym. Bardzo ważne jest też podmiotowe podejście do drugiego człowieka. Trzeba pamiętać, że pedagog uczy się całe życie, wszak każdy dziecko jest inne i do każdego trzeba podchodzić indywidualnie. Choć godzin pracy jest zdecydowanie mniej niż w przypadku standardowego etatu, to często trzeba wykonywać dodatkową pracę w domu.

Rynek pracy jest łaskawy

Rynek pracy dla nauczycieli jest stosunkowo łaskawy. Obecnie wielu absolwentów nie ma problemu ze znalezieniem pracy i co także bardzo ważne pracę można zdobyć stosunkowo łatwo, nawet gdy nie posiada się doświadczenie. Na samym początku zarobki nie są jakieś porywające, ale jak obiecuje Rząd już w 2024 roku zarobek nauczyciela dyplomowanego ma wynosić około 8900 złotych netto. Do tego dochodzi jeszcze możliwość udzielania korepetycji.

Zawód z przyszłością

Nauczyciele mogą korzystać z wielu przywilejów. Poza pensją otrzymują jeszcze dodatki, choćby 14 pensję czy też dofinansowanie do wczasów. Również wiele szkół oferuje dodatki do posiłków, gdzie za kilka złotych nauczyciel może na stołówce zjeść pełnowartościowy obiad. Kolejną zaletą jest możliwość uczestnictwa w międzynarodowych wymianach, dzięki temu mogą zobaczyć jak wygląda edukacja w innych krajach.

Oczywiście praca nauczyciela wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ale daje także sporo satysfakcji. Kształtowanie młodych ludzi jest tutaj kolejną zaletą. Także pensję są coraz wyższe. A więc jest to zawód z przyszłością.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.