Przyszedł czas, by wyposażyć swoich pracowników w buty robocze (ochronne) i nie do końca wiesz, na który model postawić? Najprostsza odpowiedź: taki, który spełnia normy dotyczące obuwia roboczego (i męskiego, i damskiego), czyli niemal każdy dostępny w profesjonalnych sklepach z obuwiem bhp. Jeśli jednak ważne są dla Ciebie nie tylko bezpieczeństwo, ale też komfort pracy - spójrz na kilka prostych zasad, którymi możesz się kierować przy wyborze butów roboczych:
Niebezpieczeństwo z każdej strony? Obuwie ochronne męskie ma niejedno zadanie
Przed czym ma zatem chronić, skoro już się rzekło, że jest to "obuwie robocze ochronne"? Przed niebezpieczeństwem "z góry": spadającym narzędziem, elementem montażowym czy po prostu towarem. W tym wypadku upewnij się, że półbuty robocze ochronne męskie mają tzw. podnosek ochronny zabezpieczający co najmniej palce (najczęściej metalowy lub kevlarowy, często też na tyle szeroki, że chroni większą część stopy).
Paradoksalnie jednak buty robocze bhp więcej pracy będą miały z zagrożeniami "z dołu": tutaj kluczowa jest podeszwa obuwia ochronnego. Antypoślizgowa, wiadomo, jednak pamiętaj, że w różnych miejscach ta antypoślizgowość wyniknie z czegoś innego. Na halach i w pomieszczeniach ważny jest kompozyt podeszwy butów ochronnych: ma być przyczepna, sporo modeli określanych jest jako antyolejowe. Z kolei w przypadku butów roboczych bhp przeznaczonych w teren zwróć uwagę na bieżnik: im agresywniej żłobiony, tym większa pewność kroku. Czasami odpowiednie buty robocze to te, które chronią także przed urazami stóp właśnie od spodu (stąd tzw. podeszwy antyprzebiciowe). Podczas wyboru butów roboczych bhp przeanalizuj więc, w jakim miejscu, w jakich warunkach i przy jakich czynnościach będą użytkowane - czy potrzebny jest podnosek ochronny? Czy jest duże zagrożenie poślizgiem?
Obuwie robocze ochronne i "niewidzialne" zagrożenia
Te dwa najpowszechniejsze to wilgoć (najczęściej dotycząca prac zewnętrznych) oraz... prąd. Szczególnie w przypadku tych drugich zwróć uwagę na kartę produktu - informacja od producenta co do przewodzenia prądu w danym modelu obuwia ochronnego bhp jest wiążąca.
Czy obuwie robocze ochronne może zapewnić i bezpieczeństwo, i komfort pracy? Ważne słówko: wentylacja!
Tak, zdecydowanie może! Duże znaczenie w tym temacie ma właśnie wspomniana wentylacja, jaką zapewnią buty robocze męskie czy damskie. Wbrew całkiem powszechnym stereotypom: cholewka syntetyczna, np. poliestrowa, ma szansę taką oddychalność zapewnić. Nie zawsze jednak obuwie robocze ochronne z poliestrowej siateczki będzie wskazane (najczęściej jest wybierane do użytkowania w pomieszczeniach, magazynach, halach itp.). Skóra (obuwie ochronne skórzane jest przecież niezmiernie popularne) również zapewnia wentylację, jednak nie tak sprawną. A im grubsza skóra, tym stopa ma w bucie... cieplej. Na stopień wentylacji negatywnie wpływa za to wszelka forma ogumowania, co oznacza, że im trzewiki robocze posiadają więcej gumowej warstwy zewnętrznej, tym wentylacja będzie bardziej ograniczona.
Wybór obuwia roboczego: określ priorytety
Modeli jest sporo, a ich zróżnicowanie pozwoli Ci wybrać takie obuwie robocze ochronne, które będzie i bezpieczne, i chętnie noszone przez pracowników. Ustal swoją listę "must have" i dopasuj do niej idealne buty robocze!